Kortyzol normalizuje się pod wpływem SYSTEMATYCZNYCH ćwiczeń, czyli gdy ćwiczysz już z 2-3 miesiące to powoduje że pozostaje na tym samym poziomie, jednak jego poziom nieznacznie wzrasta zawsze wtedy kiedy masz DOMS czyli wtedy kiedy Twoje mięśnie się regenerują. Gdy nie trenujesz systematycznie Kortyzol wzrasta w ogromnych ilościach, dlatego siłownia nie jest zalecana dla osób które nigdy nie ćwiczyły z obciążeniem i są w zaburzeniu (nie będę tego opisywał po stokroć - już to raz wyjaśniłem) A co do testosteronu - podnosi się tylko w trakcie ćwiczeń, po godzinie od treningu już jest w swojej indywidualnej normie, nie ma stałego podniesienia poziomu testosteronu, no chyba że ktoś mocno schudł ale to ma już związek z aromatazą czyli enzymem który pod wpływem tłuszczu przemienia męskie hormony w żeńskie, co oczywiście powoduje spadek testosteronu.
http://www.menshealth.pl/zdrowie/Prawdy ... nie,4342,1
http://www.webmd.com/men/features/exerc ... osterone#1
-- 29 października 2016, o 09:31 --
1)
Stres (w zaburzeniu) znacznie poziom kortyzolu + dodatkowy trening powoduje wręcz ogromne ilości kortyzolu. Wypalenie nadnerczy (stres - kortyzol - trening)
http://augustynpaulina.pl/kortyzol-jaki ... a-problem/
Cytat z tekstu '' Jeśli Twój poziom kortyzolu jest wysoki, a zaczynasz intensywny wysiłek fizyczny organizm traktuje go jako kolejny stresor i koło się zamyka. Sam fundujesz sobie kolejne bodźcowanie, które powinno wieczorem obniżać się, a nie rosnąć. Intensywny wysiłek powoduje odpowiedź systemu endokrynologicznego, która dodatkowo obciąża układ przywspółczulny"
2)
http://www.tlustezycie.pl/2012/11/gdy-s ... ening.html
Cytat z tekstu ''Dlatego przed kolejnym treningiem warto się zastanowić czy przypadkiem nie robimy sobie krzywdy. Są sytuacje takie jak: choroba czy zmęczenie, które skutecznie uniemożliwią nam osiągnięcie celów sportowych. Czasem jest to bardziej chroniczna kwestia jak przewlekły emocjonalny stres lub nadmiar ćwiczeń czy też nieodpowiednia dieta"
3)
http://bonavita.pl/kortyzol-przyjaciel- ... onu-stresu
Cytat z tekstu: "Kortyzol wraz z adrenaliną i testosteronem jest zaliczany do grupy hormonów „walcz lub uciekaj”. Oznacza to, że w sytuacji stresowej jego zwiększone działanie w organizmie pozwala uzyskać więcej energii dla organizmu, która zostaje wykorzystana do ucieczki" <-- coś to przypomina, czy to nie stan w którym znajdują się nerwicowcy.. ? no ale bombardujmy dalej Kortyzolem z siłowni neurony, a co tam
"Jak już wspomniałem na wstępie, zbyt wysoki poziom kortyzolu jest spowodowany długotrwałym stresem. Najczęściej jest to wynikiem prowadzenia stylu życia sprzecznego z naszą fizjologią, zaburzanego przez nieprawidłowy cykl dobowy oraz różnego rodzaju substancje pobudzające. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Bardzo ważne jest regularne jedzenie posiłków, unikanie treningów wykonywanych na czczo, nie uzupełnianie węglowodanów po treningu. Sytuacje te mogą być również bardzo dobrym narzędziem w walce o szczupłą sylwetkę, jednak wymagają doświadczenia i zrozumienia swojego organizmu, dla osób początkujących tego typu metody nie przynoszą takich samych skutków jak dla osób wytrenowanych."
4)
http://fiteria.pl/po-treningu-kortyzol-a-silownia/
5)
http://trening.wp.pl/artykul851_Kortyzol_nasz_wrog.html
Cytat z tekstu: Kortyzol a intensywność i długość treningu
W czasie ćwiczeń fizycznych realizowanych z niewielkim obciążeniem nie dochodzi do zmian stężenia kortyzolu we krwi. Dopiero podczas treningów wykonywanych z obciążeniem równym 50-60% VO2 max obserwuje się zwiększenie stężenia kortyzolu we krwi. Wzrost intensywności wysiłku fizycznego skutkuje wprost proporcjonalnym zwiększeniem ilości uwalnianego do krwi kortyzolu. Również w przypadku wydłużenia czasu trwania treningu o znacznej intensywności obserwuje się zwiększenie ilości kortyzolu we krwi. Wysiłki krótkotrwałe o umiarkowanej intensywności nie powodują zmian w stężeniu kortyzolu we krwi.
Ogólnie mówiąc, jeżeli nigdy nie ćwiczyłeś i jesteś zaburzony, masz sam w sobie już wysoki poziom kortyzolu, treningiem tylko go podwyższysz, poziom testosteronu nie wzrośnie Ci nigdy STALE w organizmie a prawdopodobnie jeszcze spadnie gdy zaczniesz ćwiczyć niż gdybyś nic nie robił, Kortyzol hamuje testosteron a sam poziom kortyzolu w zaburzeniu + z siłowego treningu spowoduje obniżenie testosteronu, osłabienie OUN. Wzrost endorfin i serotoniny nie jest adekwatny do nieporządanych skutków treningu. Lepiej idz pobiegać, basen, rower, lekki trening, a gdy już wyjdziesz z nerwicy lub ją ogarniesz w stopniu zadowalającym wróc na siłownie

.