Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Rozwój osobisty BEZ Presji i wygórowanych ambicji

Materiały Divina
Regulamin forum
Uwaga! Attention! Achtung! 注意广告!
Ten dział poświęcony jest materiałom forumowym, służą one "do odczytu" czyli nabywania informacji i ewentualnie komentarza. Nie opisuj tu swojej historii, objawów i nie zadawaj pytań o zaburzenia.
Jeśli masz taką potrzebę przejdź na stronę główną forum - Kliknij - do sekcji FORUM DYSKUSYJNE, tam masz dostępnych wiele działów do rozmów, pytań itp.
Zablokowany
Divin
Administrator
Posty: 1889
Rejestracja: 11 maja 2013, o 02:54

22 marca 2014, o 19:37

ddd pisze:Ja np chcialbym sie zmienic i rozwinac osobiscie tylko mam taki problem ze mam duze ambicje, duze plany chce dyuzo zmienic ale jak przychodzi co do czego to opuszczaja mnie sily i czuje niemoc i niechcec do tego. I tak wkolko... brak mi cierpliwosci i nagrode chcialbym od razu. I dlatego wszystko mi ciezko osiagnac w zyciu bo wiecznie rezygnuje w trakcie albo na poczatku... derealizacja byla motywem dopiki chorowalem to owszem sporo zrobilem w sobie zmian na plus ale teraz jak nie mam derealizacji to juz dupa ;/
ddd, tutaj właśnie można dostrzec różnicę między tym gdy coś CHCESZ zrobić a gdy coś MUSISZ. Widzisz, lenistwo i brak motywacji ma każdy z nas. Podczas DD jednak zauważyłem że mam poczucie takiej jakby KONIECZNOŚCI zmiany bo mam tylko jedno wyjście. Albo coś ze sobą zrobię albo będę dalej się umartwiał i analizował ten stan bo jak sam wiesz w DD trudno jest odrwócić swoją uwagę od tego stanu. Gdy tak na to patrzę to automatycznie się motywuję i chce mi się np. medytować bo WIEM że to mi pomoże poczuć się LEPIEJ.

Jak widzisz, gdy czujesz konieczność danej akcji bo wiesz że to Ci jakoś pomoże masz większą motywację by to zrobić. Teraz wracając do Twojego problemu z motywacją przez wysokie ambicje i plany. Ja też miałem identyczny problem. Chciałem OD RAZU wskoczyć na ten wyższy poziom pewności siebie, kontroli emocji, edukacji itp. To jest też jeden z powodów przez ktróre powstało u mnie DD bo byłem pod DUŻĄ PRESJĄ samego siebie przez co moja wartość w moich oczach spadała. Działo się tak dlatego że właśnie miałem za duże ambicje i iinteresował mnie ten końcowy punkt. Nie chciałem piąć się po szczeblach w danej dziedzinie i przez to NIE SZEDŁEM NA PRZÓD. Przez wygórowane ambicje i chęć zabrania się za wele różnych dziedzin (Polepszenie formy fizycznej, psychicznej, nauka różnych technik, osczędność czasu, karate itp). Było tego ZA DUŻO. A gdy jest czegoś za dużo to nie masz ochoty wogóle zacząć bo już w głowie sobie wizualizujesz ile to jest pracy i Ci się odechciewa. Dlatego gdy w końcu to zrozumiałem (również dzięki mojej hipnoterapeutce) zaczałem od ZMNIEJSZENIA WŁASNYCH AMBIJCI. Ona mi doradziła takie fajne ćwiczenie, żeby codziennie zrobić sobie tabelkę z nagłowkami: 'rzeczy które muszę dzisiaj wykonać' i rzeczy które chcę dzisiaj wykonać' Na przykład musiałem wyjść na egzamin, pójść na trening itp. ale chciałem też troszkę przerobić kursu NLP lub się porozciągać do karate. (Trening był w rubryce że muszę bo miałem akurat w ten dzień trening karate którego nie mogłem przełożyć bo nie było to coś co ja sobie sam zorganizowałem). Tym przykładem chciałem Ci pokazać że są pewne rzeczy któe musisz zrobić bo się na coś zapisałeś/masz pasje itp. i są takie które Ty chcesz sobie sam zorganizować jak właśnie rozwój osobisty w domu (kursy online, czytanie, medytacje itp). Ta tabelka miała mi właśnie pomóc rozróżniać te dwie rzeczy. Dzięki temu zmniejszyła mi się presja że jeśli tego nei zrobię to zawiodłem samego siebie. Nie, wcale tak nie jest, jeśli czegoś nie zrobię bo mi na przykład czasu nie starczyło, coś mi wypadło, miałem gorszy dzień itp to jest ok. Mam na to inny dzień. Powoli się jakby oswobodzałem z własnego Ego i presji na wyniki.

Także moja rada z własnego doświadczenia z tymi ambicjami i planami to:

1. Wypisz sobie konkretnie co chcesz w sobie zmienić/czego się nauczyć w punktach.
2. Do każdej z wypisanej rzeczy dopisz co Ci to da? (Co to zmieni? Co ma Cię motywować do takiej/go zmiany/planu.
3. Następnie napisz sobie w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej rzeczy którą sobie zaplanowałeś.
4. Na końcu zajmij się tylko jedną/dwoma czynnościami z listy. Masz całe życie na zrealizowanie reszty. Zacznij od nawet jednej rzeczy i daj sobie na to godzinkę dziennie. (Jak sobie dasz za dużo czasu w dniu to istnieje duże prawdopodobieństwo że motywacja Ci spadnie. :P).
5. Nie stwarzaj sobie PRESJI!
(W tym wypadku presja tylko szkodzi i obniża motywacje do działania) Nie obwiniaj się za to że dzisiaj tego jednak nie wykonałeś. Nie zawsze mamy ochotę na jakieś dodatkowe zajęcia jednak 'dopóki walczysz, jestes zwycięzcą'. :D
6. Nigdy nie rezygnuj. Choćbyś nie wiem ile dni 'zawalił' daną czynność to zawsze próbuj się zmotywować. W końcu dojdziesz do wprawy w wyznaczaniu i realizowaniu sobie celów i osiągniesz je.

Na koniec dodam że ja już tyle razy 'zawaliłem' sobie wykonanie planu że nie jestem w stanie zliczyć :D Jednak uczymy się na błędach i nigdy nie rezygnujmy. ;)

TEMAT DOCELOWY:topic3075.html
'Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą'
'Lepiej jest umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach.'
'Puk puk, strach puka do drzwi, otwiera mu odwaga a tam nikogo nie ma.'
Jest dobrze, dobrze. Jest źle, też dobrze
'Odwaga to nie brak strachu, to działanie pomimo strachu'
Ty nie jesteś zaburzeniem, a zaburzenie nie jest Tobą
Odburzony
Konsultacja Skype
Zablokowany