Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Pytanie o zaburzenie osobowosci

Forum o zaburzeniach osobowości (boderline, unikająca - lękowa, zależna, schizotypowa itp)
ODPOWIEDZ
szczesliwy
Odburzony i pomocny użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 10 października 2013, o 16:15

10 października 2013, o 18:34

Witam jako ze przez 11 miesiecy chorowalem na zaburzenia lekowe z depersonalizacja wiele sie naczytalem. Z nerwica i dd mam juz spokoj doszedlem do siebie i jest wszystko w normie.
jednakze mam pytanie czy wszystkie te cechy jakie maja zaburzenia osobowosci jak boderline czy unikajaco lekowa to musza oznaczac taki zaburzenie? bo wiele cech z tych zaburzen dwoch mam ale to tylko patrzac tak z definicji.
czy to nie jest tak ze kazdy czlowiek takie pewne cechy ma a tylko wiele z nich swiadczy o zaburzeniu osobowosci? i czy to zaburzenie to wogole mozna nazwac zaburzeniem czy to nie jest czasem tak ze taka osoba ma taka skrzywiona osobowosc?
do tego czy zaburzenie takie mozna skutecznie prostowac terapia? czy jest szansa ze to moze sie poprawic czy raczej nie. mowie tu o boderline i unikajaco lekowej bo mnie to pasuje ale tez pytam w imieniu pewnej osoby.
Hubert Sadowski
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 15 września 2013, o 11:51

10 października 2013, o 18:47

Sam siebie tak dokładnie nie zdiagnozujesz czy napewno masz takie cechy tych osobowości o których napisałeś. Do tego potrzebna jest wizyta u psychiatry lub u psychologa. Napiszę tak - każda osoba ma cechy pewnych osobowości, ale jeśli one uskrajniają sie bardzo mocno - w taki sposób że pewien człowiek jest bardzo charakterystyczny pod względem jakiejś cechy osobowości lub kilku np. dwóch tak jak ty piszesz lub np.3 nie do końca można mówić już o zaburzeniu osobowości. Natomiast jeśli te mocno wybijające się cechy osobowości dominują w człowieku do tego stopnia że utrudniają mu funkcjonowanie w społeczeństwie - czyli są diagnostyczne pod względem klinicznym - której diagnozy dokonuje psycholog lub psychiatra - w takiej sytuacji mówimy już o zaburzeniu osobowości. Pytanie czy zaburzenie osobowości można leczyć za pomocą terapii - oczywiście że tak, różnica jest tylko taka jak mocno dana osoba jest charakterystyczna w danym zaburzeniu - jeśli mocno to oczywiście terapia trwa dłużej, jeśli mniej - oczywiście krócej - ale od oceny stanu znowu jest psycholog czy psychiatra. Np. trudniej będzie leczyć osobę z zaburzeniem paranoicznym ponieważ najpierw trzeba przekonać taką osobę, że jest zaburzona. Jeśli chcesz zajrzyj na moją strone www.psychologswinoujscie.pl i wejdź w zakładę "terapia zaburzeń osobowości"
Kontakt do mnie Psycholog Świnoujście
Na forum udzielam odpowiedzi tylko w dziale Konsultacja psychologiczna
szczesliwy
Odburzony i pomocny użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 10 października 2013, o 16:15

10 października 2013, o 18:58

Dzieki wielkie za odpowiedz. Bo wlasnie czesto tak jest ze przeczyta sie pare cech i juz wydaje sie ze to to, i wlasnie zastanawialem sie czy tak czasem nie jest ze pewne cechy to ma kazdy. I jak Pan pisze, nawet charakterystyczny z paroma cechami to jeszcze nie problem.
A czy psycholog np dokonuje takiej diagnozy na podstawie wywiadu czy robi jakies testy?
Hubert Sadowski
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 15 września 2013, o 11:51

10 października 2013, o 19:06

Proszę bardzo, diagnozuje się poprzez wywiad a testy można używać opcjonalnie
Kontakt do mnie Psycholog Świnoujście
Na forum udzielam odpowiedzi tylko w dziale Konsultacja psychologiczna
szczesliwy
Odburzony i pomocny użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 10 października 2013, o 16:15

14 października 2013, o 13:50

Jeszcze jedna sprawa, leczenie z takiego zaburzenia osobowosci, wyglada pewnie tak ze dany czlowiek musi terapia zmieniac swoje zachowania na rozne sytuacje a takze cechy swojej osobowosci? Czyli prostowac te wszystkie pokrzywione cechy ktore swiadcza o pewnym zaburzeniu?
Czyli inaczej musi zmienic w pewnym sensie samego siebie?
Hubert Sadowski
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 15 września 2013, o 11:51

14 października 2013, o 18:38

A więc tak, leczenie zaburzeń osobowości to długotrwały proces. Dobrze jest jeśli ktoś ma powrócić do siebie przed zaburzeniem osobowości, które jakby się aktywowało po wydarzeniu stresowym inaczej mają osoby które nie pamiętają jakie były przed zaburzeniem bo funkcjonowały na zaburzeniu od najwcześniejszych lat. Psycholog wychwytuje myśli, przekonania itd. które świadczą o danym zaburzeniu i je koryguje razem z pacjentem - taki proces trwa ale w przeciągu czasu klient czuje się coraz lepiej. Tak to koryguje się między innymi poprzez zmianę zachowania - ale nie eksperymentując - ponieważ to musi być pod kontrolą psychologa - inaczej mogło by być tak że osoba zaburzona wpadła by na pomysł aby sama siebie korygować i eksperymentować aby siebie leczyć - ale z racji że jest zaburzona nie potrafiła by rzetelnie spostrzec u samej siebie co jest zaburzone i w jakim kierunku iść - co gorsze mogłaby iść w złym kierunku zaostrzając swoje dezadaptacyjne zachowania/myśli potęgując u siebie zaburzenie.
Kontakt do mnie Psycholog Świnoujście
Na forum udzielam odpowiedzi tylko w dziale Konsultacja psychologiczna
deep_rest
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 marca 2014, o 18:10

30 marca 2014, o 12:29

Nie wiem, gdzie zadać pytanie, najwyżej ktoś przeklei. Jakie zaburzenia osobowości wzajemnie się wykluczają w przypadku diagnozowania mieszanych zaburzeń osobowości?
Aneta
Odburzony i pomocny użytkownik
Posty: 1255
Rejestracja: 29 października 2010, o 03:03

30 marca 2014, o 13:52

Moim zdaniem nie ma tu kwestii ze cos sie wyklucza a jedynie rozne cechy poszczegolnych zaburzen, kilku albo np dwoch wystpuja wspolnie. Czyli ktos np ma cechy osobowosci paranoicznej i np lękowej. Po prostu jak kogos cechy osobowosci ktore powoduja galimatiasz w emocjach i zyciu ni emozna podprzorzadkowac pod jedno z zaburzen a pasuje do kilku to stad taka diagnoza.
olszaan
Gość

16 marca 2016, o 20:34

Również czytałam dużo na temat borderline i wszystko idealnie pasuje. Chciałabym pójść na jakąś konsultację do psychiatry, ale ciężko znaleźć kogoś zaufanego. Miałam już do czynienia z tyloma psychiatrami, że czasem wątpię, że ktokolwiek mi pomoże.. Ale gdybyś ogólnie był zainteresowany dyskusją w tym temacie to byłabym zachwycona, lubię takie rozmowy.
Victor
Administrator
Posty: 6548
Rejestracja: 27 marca 2010, o 00:54

16 marca 2016, o 22:00

Olszan może napisz posta opisując to co według ciebie mówi o borderline a będzie można się odnieść do tego. Bowiem opisywanie zaburzeń osobowości to jedno ale bardziej się liczy to jak można kogoś zanalizować :D na podstawie tego co napisze.
Patrz, Żyj i Rozmyślaj w taki sposób... aby móc tworzyć własne "cytaty".
Historia moich zaburzeń lękowych i odburzania
Moje stany derealizacji i depersonalizacji i odburzanie


Przykro mi jeżeli na odpowiedź na PW czekasz bardzo długo, niestety ze mną tak może z różnych powodów być :)
olszaan
Gość

17 marca 2016, o 10:14

Victor zaczęłam spisywać swoją historię i okazało się, że jest strasznie długa. Jak długie posty można dodawać?
Victor
Administrator
Posty: 6548
Rejestracja: 27 marca 2010, o 00:54

17 marca 2016, o 10:20

Spore bo ja też nie wyrabiałem :D Dopuszczalnych znaków obecnie w poście jest - 130000 :D
Co prawda uważaj tylko, bo jak naprawdę przegniesz to może cię podczas wysyłania wiadomości wywalić :D Więc sobie to najpierw zapisz lub podziel na poszczególne posty xd
Patrz, Żyj i Rozmyślaj w taki sposób... aby móc tworzyć własne "cytaty".
Historia moich zaburzeń lękowych i odburzania
Moje stany derealizacji i depersonalizacji i odburzanie


Przykro mi jeżeli na odpowiedź na PW czekasz bardzo długo, niestety ze mną tak może z różnych powodów być :)
ODPOWIEDZ