Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Wskazania do wykonania badań dodatkowych i wizyt lekarskich

Forum poświęcone: nerwicy lękowej, atakom paniki, agorafobii, hipochondrii (wkręcaniu sobie chorób), strach przed "czymś tam" i ogólnie stanom lękowym np. lęk wolnopłynący.
Możesz dopisać się do istniejącego już tematu lub po prostu stworzyć nowy.
Tutaj umieszczamy swoje objawy, historie, przeżycia. Dzielimy się doświadczeniami i jednocześnie znajdując ulgę dajemy innym pocieszenie oraz swego rodzaju ulgę, że nie są sami.
ODPOWIEDZ
Beata35
Świeżak na forum
Posty: 6
Rejestracja: 18 czerwca 2016, o 14:16

10 lipca 2016, o 17:56

Jeżeli leczysz się na NFZ lub w placówkach opłaconych przez pracodawcę - tzw. abonament/pakiet medyczny lub lekarz przed postawieniem diagnozy nie zlecił badań, które próbowałyby znaleźć choroby ciała (a nie duszy) przed postawieniem diagnozy "nerwica" lub "depresja", "zespół lęku napadowego" itp. Możesz zapoznać się z tym działem.

Uwaga: jeżeli wymienione są objawy to chodzi o zdecydowaną większość tych objawów jeżeli nie zaznaczono inaczej. Nie bierz pod uwagę pozycji z objawami, jeżeli z grupy 6 objawów masz 2 lub 3, bo tylko się nakręcisz niepotrzebnie i niepotrzebnie wydasz pieniądze. Jeżeli występuje u Ciebie 80% z wymienionych objawów warto się przebadać, a gdy wszystkie - jest to konieczność, jeżeli lekarz do tej pory tego nie zlecił.

Uwaga:
Jak wybierać porządnego lekarza:
- Lekarze pracujący w ośrodkach akademickich: tylko na tych profesorach można polegać - jeżeli szukasz wizyty "profesorskiej", czyli ostatecznego potwierdzenia tego co mówią inni lekarze. Jednak nie trać pieniędzy na tych lekarzy jako lekarzy pierwszego rzutu.
- Unikaj ośrodków gdzie masz pakiet/abonament - czy na prawdę wierzysz, że zrobią porządną diagnostykę, gdy płacisz np. 30 zł miesięcznie a potrzebujesz 2 wizyt miesięcznie by zdiagnozować się, a potem leczyć (lekarz średnio chce zarobić 100zł na wizycie prywatnej)?
- Czytaj opinie, a nie tylko licz ilość gwiazdek na ZnanyLekarz czy innych tego typu serwisach z opiniami. Częste jest nabijanie opinii pozytywnych - rozpoznasz po braku konkretów lub po tym, że mają tą samą treść, jak i negatywnych - brak konkretów lub np. "negatyw za cenę" (ludzka mściwość/głupota).
- Pytamy ile czasu lekarz nam poświęci podczas umawiania się. Unikamy wizyt 15-20 minutowych (chyba, że już tylko po przepisanie leków branych przewlekle). To za mało czasu na przeprowadzenie badania, zapoznanie się z wynikami i wysłuchanie pacjenta i ZASTANOWIENIE SIĘ co mu dolega.
- Jeżeli dostaniesz skierowanie na Tomografię Komputerową (TK) zapytaj lekarza, czy tak samo diagnostyczny jest droższy, ale nie narażający na promieniowanie Rezonans Magnetyczny. Jeżeli odpowie, że tak, to zapytaj, czy powinien być wykonany z kontrastem czy bez. Zaoszczędzisz sobie obaw o nowotwory od promieniowania. Wada: zapłacisz z własnej kieszeni, ale prywatnie mniej poczekasz.


W wątku wpisujemy następujące wiadomości:

Gdy występuje znaczna ilość objawów z poniższych:
(tu lista objawów, każdy w oddzielnej linii poprzedzony gwiazdką, myślnikiem lub znakiem wypunktowania)

Zalecane badanie/Zalecana wizyta:
(tu dokładna nazwa - jeżeli to możliwe wraz z najczulszą i najpewniejszą metodą wykonania - fałszywe wyniki testów mogą wzbudzać niepokój
(niżej postępowanie opcjonalne jeżeli wynik jest ujemny, czyli w normie, lub dodatni czyli poza normą)

(opcjonalnie) Jak często wykonać/Kiedy powtórzyć:
(tu częstotliwość - wiele chorób/zaburzeń do czasu dania objawów potrzebuje nawet lat, a test jest w stanie ją wykryć odpowiednio wcześniej)

(opcjonalnie uwagi) Jeżeli któreś badanie jest opisowe warto wspomnieć, że nie wszystkie zmiany wymagają leczenia, część wymaga tylko obserwacji, zaś czasem nie wymagają w ogóle leczenia, aby osoba, która to czyta nie wpadła w panikę tylko poczekała na konsultację lekarską.



Tu pierwsze wpisy jako przykład:

Gdy występuje znaczna ilość objawów z poniższych:
- objawy wegetatywne podczas ataku, w tym przyspieszenie tętna, uczucie omdlewania, skoki ciśnienia, uczucie przerażenia, zblednięcie, zlewne poty itp.
- oczopląs podczas napadu
- zawroty głowy podczas napadu o charakterze wirowania ciała lub otoczenia
- wymioty podczas napadu
- uczucie zatykania/wypełnienia/rozpierania ucha
- postępujące pogorszenie słuchu pomiędzy napadami
- szumy uszne (gwizdy, piski stukanie itp.)

Zalecane badanie:
- audiogram u lekarza audiologa (da się prywatnie bez skierowania)
- badanie laryngologiczne ucha (też bez skierowania jeżeli prywatnie)
- rezonans magnetyczny głowy minimum 1.5-teslowy (powinien wystarczyć bez kontrastu - o wskazaniu do podania kontrastu powinien zdecydować lekarz opisujący, jeżeli coś znajdzie). Jest to badanie całkowicie nieszkodliwe, szczególnie bez kontrastu.
Jeżeli wynik rezonansu jest nieprawidłowy lub nie rozumiemy wyniku - wskazana konsultacja neurologa lub neurochirurga (Ci drudzy potrafią interpretować płyty z rezonansem - jednak uwaga: wizyta będzie droższa).
Jeżeli audiogram jest nieprawidłowy i powiedzieliśmy lekarzowi wykonującemu dlaczego go wykonujemy (objawy) to powinien sam dalej określić co dalej. To samo laryngolog.

Kiedy powtórzyć:
- jeżeli objawy są za każdym razem identyczne - nie robimy rezonansu co chwilę, kolejny konsultujemy z lekarzem jeżeli był "czysty". Jeżeli coś było nie tak, lekarz sam powinien wydać dyspozycję w tym zakresie. Nie wszystkie zmiany wymagają leczenia. Części się nie leczy bo nie stanowią choroby, część się tylko obserwuje.
- audiogram najwcześniej po roku jeżeli nie wydano innych zalecań lub gdy pogorszy się słuch (na dłużej niż kilka dni). Wtedy do lekarza należy zabrać również poprzedni wynik.
- badanie laryngologiczne - według wskazań laryngologa.

-- 10 lipca 2016, o 17:56 --
Gdy występuje znaczna ilość objawów z poniższych:
- nadciśnienie tętnicze, w szczególności z dużą amplitudą (czyli różnicą górnego i dolnego) np. 260/110 (mierzymy minimum 15 minut po rozpoczęciu odpoczynku w pozycji siedzącej sprawnym aparatem naramiennym).
- Napadowi towarzyszą silne bóle głowy
- zlewne poty
- tachykardia (przyspieszona akcja serca zazwyczaj znaczna)
- bladość skóry
- uczucie niepokoju
- zaburzenia czucia
- drżenia

Zalecane badanie:
- laboratoryjne: Chromogranina A (z krwi), Metoksykatecholaminy (metanefryny) z dobowej zbiórki moczu (to ostatnie zrobić w kolejnej dobie po ataku - pojemnik nieużyty można przechowywać kilka dni i wyczekiwać ataku). Do badania dobowej zbiórki moczu potrzebny jest specjalny, wydawany za darmo pojemnik, dostaniesz też instrukcję jak poprawnie przeprowadzić zbiórkę.
- USG jamy brzusznej lub lepiej rezonans magnetyczny jamy brzusznej na początek bez kontrastu (jeżeli wynik zawiera nieprawidłowości lub jest niezrozumiały - konsultujemy z lekarzem - ryzyko poważnej choroby jest tu niskie). Wynik rezonansu powinien zawierać informację o potrzebie podanie kontrastu jeżeli zajdzie taka potrzeba celem różnicowania zmian).
W przypadku złego wyniku któregokolwiek z badań laboratoryjnych idziemy do endokrynologa+kardiologa lub hipertensjologa (mała dostępność). W przypadku zmian w rezonansie lub USG - powinien poradzić sobie internista z dalszym pokierowaniem pacjenta.

Kiedy powtórzyć badanie:
- Laboratoryjne: jeżeli są blisko górnej granicy normy (więcej niż 90% szerokości normy), jednak nie powtarzamy więcej niż 2 razy.
- Rezonans dopiero na zlecenie lekarza
- USG: według zaleceń dla konkretnych grup wiekowych (istnieją tu takie zalecenia) lub wcześniej gdy tak powie lekarz.

Uwaga: jeżeli w wyniku opisu znalazłyby się takie określenia jak guz, torbiel, cysta, nowotwór - nie panikujemy - torbiele i cysty są zazwyczaj niegroźne i często przypadkowo znajdowane, zaś nie każdy nowotwór to od razu rak. Umawiamy wizytę i czekamy co powie lekarz internista i gdzie pokieruje.
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2016, o 17:59 przez Beata35, łącznie zmieniany 1 raz.
Aneta
Odburzony i pomocny użytkownik
Posty: 1255
Rejestracja: 29 października 2010, o 03:03

10 lipca 2016, o 17:57

Na forum gdzie dominuja ludzie z zaburzeniami lekowymi chcesz pisac o chorobach, ktore w testach wychodza po kilku latach...? Zdajesz sobie sprawe ze w taki sposob wiele osob ktore to przeczytaja z nerwica moga nie dojsc do siebie przez nawet lata jak i utkwi cos takiego w pamieci? I ja nie zartuje, nerwica robi z takich rzeczy ogromna pozywke.
Dla mnie taki pomysl moze sie udac na forum medycznym, wtedy kto chce sie w to bawic sobie na to wchodzi ale na forum o nerwicach jest to ryzykowne bardzo i moze skutkowac tym ze ludzie sobie zrobia krzywde.
Masz dobre checi ale moim zdaniem wystarczy lista badan jakie dobrze jest zrobic kiedy podejrzewamy nerwice, bo takie zabawy w szczegoly badan i objawow moze skonczyc sie zle dla ludzi z nerwicami. Ja sama przez cos takiego (na innym forum) nerwice mialam prawie 5 lat. Stracone lata a objawy byly okropne i bardzo liczne, wyszukiwalam badan, specjalistycznych lekarzy. Niektorzy mnie nawet leczyli, profesofowie a to wszystko bylo w glowie.
Beata35
Świeżak na forum
Posty: 6
Rejestracja: 18 czerwca 2016, o 14:16

10 lipca 2016, o 18:53

Kilku latach? Zazwyczaj jak masz objawy to wszystko jest na tyle rozwinięte, że w tych testach i badaniach wychodzi. Poza tym właśnie lista w jednym miejscu pozwoli na uniknięcie "przeszukiwania internetów" przez wiele lat, zaś dodam, że jeżeli inna choroba wywołuje objawy nerwicopodobne jej wyleczenie będzie zbawieniem dla tej osoby, ale do tego potrzebna jest poprawna diagnoza

Rozumiem, że może to nakręcić osoby, których nie stać na rezonans czy inne badanie, ale tu nic na to nie poradzę. Wtedy zazwyczaj tą osobę też nie stać na psychoterapię i leki od psychiatry.
Awatar użytkownika
anita
Odważny i aktywny forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 15 maja 2015, o 14:44

10 lipca 2016, o 18:59

Ale to w sumie nie mozna po prostu napisac badan jakie dobrze jest wykonac? Przciez to zwykle sa jedne i te same badania bo w nerwicach objawy sie bardzo pokrywaja a ludzie sie boja roznych rzeczy. od badania krwi po tomograf i tak jest robione w 90 % osob z nerwicami obecnie. Ja mialam wszystkie mozliwe badania juz po 3 tygodniach zrobione :D Jak i rowniez odwiedzilam kazdego specjaliste :D
Beata35
Świeżak na forum
Posty: 6
Rejestracja: 18 czerwca 2016, o 14:16

11 lipca 2016, o 17:22

Gdy występuje chociaż jeden z poniższych objawów:
- jest rumień wędrujący (konieczne jest przemieszczanie się tego rumienia)
- Masz taką grudkę na skórze: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... cytoma.jpg

Idziesz do lekarza "zakaźnika" (specjalista chorób zakaźnych) bez robienia badań i mówisz o tej sytuacji. Powinien rozpocząć leczenie bez dodatkowych badań, jako, że te objawy występują praktycznie tylko w boreliozie. Po udanym leczeniu twój stan powinien się poprawić. Zlecasz testy na koinfekcje (Bartonella henselae, Mykoplasma itp. - to już łatwo znajdziesz). Uwaga: Przed badaniami na przeciwciała trzeba odczekać 3-6 tygodni od momentu ukąszenia - jeżeli nie odczekasz wyniki będą fałszywie ujemne.

Gdy występują objawy w dużej ilości:
- Przed "zachorowaniem" na nerwicę ugryzł Cię kleszcz lub nie masz pewności co to było, ale nie był to owad latający
- lub mieszkasz w okolicy, gdzie często są kleszcze (np. wyjmujesz je swojemu psu często - np. raz w tygodniu, mimo, że nie puszczasz go ze smyczy)
- wystąpiły objawy grypopodobne
- masz problemy kardiologiczne (nieprawidłowe EKG lub nieprawidłowe holtery) - UWAGA!!! do 100 pojedynczych skurczy dodatkowych komorowych i nadkomorowych to całkowita norma w holterze, nie panikuj jeżeli kardiolog Ci powiedział, że są łagodne! Tu większą wagę mają takie zaburzenia jak bloki przewodzenia opisane przez lekarza.
- masz niewyjaśnione bóle dużych stawów (kolana, łokcie, barki, jeżeli boli kostka, dokładnie sobie przypomnij czy nie została nadwyrężona)
- problemy z porażeniem twarzy

Lub gdy ktoś Cię nastraszył boreliozą i "jesteś pewny/a" że ją masz i nie daje Ci to spokoju.

Wskazane badania:
- Test Western Blot na przeciwciała przeciwko Borrelia Burgdorferi IgG + IgM
- jeżeli wyszedł ujemny (czułość 70%): wykonaj Rozbicie krążących kompleksów immunologicznych (KKI) przeciwko Borrelia Burgdorferi IgG + IgM metodą Western Blott (nie: ELISA)
- jeżeli wyszedł ujemny i nadal masz obawy, że to borelioza: wykonaj test Real Time PCR na DNA wskazanej wyżej bakterii - tu jednak się zastanów, to bardzo drogi test.

Pozostałe testy (ELISA, LUAT, PCR bez real time) sobie daruj - albo mają małą czułość (30%), albo dają fałszywie dodatnie wyniki. W przypadku testu PCR, gdy w ciągu 2 tygodni nie było styczności z kleszczem - nie daj sobie wmówić, że wynik dodatni jest fałszywy. Poszukaj wtedy dobrego lekarza.

Jeżeli 1 z 2 pierwszych testów wyjdzie dodatni lub "niepewny" udaj się po leczenie do lekarza od chorób zakaźnych (nie: internisty). Rzeczowo przedstaw objawy oraz pokaż wynik testu. Spróbuj skojarzyć, czy miało miejsce ukąszenie kleszcza, a może był rumień wędrujący. W przypadku trzeciego testu, gdy 2 pierwsze są ujemne - czeka Cię wędrówka po lekarzach, ponieważ ta choroba jest słabo poznana, a zdania co do sposobu leczenia podzielone.

Gdy nie wykonano diagnostyki tarczycy - zalecane dla większości nerwicowców i osób z depresją:

Badania zalecane:
- TSH, fT3, fT4, anty-TG i anty-TPO

Wskazane wizyty:
- Jeżeli fT3, fT4 lub TSH jest poza normą: endokrynolog.
- Jeżeli anty-TPO lub anty-TG są wysokie - zgłaszasz interniście lub lekarzowi pierwszego kontaktu, będzie trzeba monitorować stan tarczycy, jeżeli pokieruje do innego lekarza - skorzystaj. ATPO nawet o wysokości 13000 nie jest przyczyną twoich dolegliwości, jeżeli trzy pierwsze wyniki są w normie.
agatauchna
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 19 marca 2015, o 20:15

12 lipca 2016, o 11:51

U mnie po prawie dwoch latach wali z nerwica okazalo się, ze mam boreliozę... wyszla dpoiero w tescie LTT.
ODPOWIEDZ