Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Mityczny kortyzol / część 2 - dzień 7

Materiały użytkowników, którzy stworzyli ciekawy materiał ale nie w takiej ilości aby stworzyć im osobny dział.
Regulamin forum
Uwaga! Attention! Achtung! 注意广告!
Ten dział poświęcony jest materiałom forumowym, służą one "do odczytu" czyli nabywania informacji i ewentualnie komentarza. Nie opisuj tu swojej historii, objawów i nie zadawaj pytań o zaburzenia.
Jeśli masz taką potrzebę przejdź na stronę główną forum - Kliknij - do sekcji FORUM DYSKUSYJNE, tam masz dostępnych wiele działów do rozmów, pytań itp.
ODPOWIEDZ
Cyprian94
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 19 maja 2023, o 18:13

30 lipca 2023, o 21:59

Rysunek nr. 4 jest przykładem tego, jak może wyglądać 24-godzinny wzór kortyzolu po wielu miesiącach poważnych zmartwień:

4.png

Im bardziej dana osoba się martwi i stresuje, tym wyższy 24-godzinny wzór kortyzolu.

Jak widać, lękowe zachowanie może nauczyć organizm uczenia się coraz wyższych poziomów kortyzolu, jako nowego „normalnego” wzorca kortyzolu, który powtarza każdego dnia.

Wraz ze wzrostem ogólnego poziomu kortyzolu w organizmie wzrasta poziom stymulacji organizmu.

Oto, co dzieje się z rytmami kortyzolu organizmu, gdy przez dłuższy czas zachowujemy się zbyt lękliwie:

1. Ciało automatycznie dostosowuje swój wzorzec kortyzolu do tego, co uważa za normalne.
2. Następnie ciężko pracuje, aby utrzymać nowy wzorzec jako część mimowolnego procesu homeostazy organizmu.

Porównanie normalnego wzorca kortyzolu z wzorcem związanym z reakcją na stres pokazuje, dlaczego stymulacja wzrasta, gdy organizm staje się bardziej zestresowany (rysunek nr. 5):

5.png

Kiedy każdego dnia wyzwalane są reakcje stresowe, organizm zapamiętuje ten zmieniony wzorzec kortyzolu i pracuje nad jego replikacją w ramach automatycznego procesu homeostazy.


Hiperstymulacja również „wyrównuje” 24-godzinny cykl kortyzolu

Przewlekła hiperstymulacja radykalnie zmienia 24-godzinny wzorzec kortyzolu.

Zamiast zmniejszania się poziomu kortyzolu w ciągu dnia, pozostaje on stosunkowo podwyższony, tworząc efekt „płaskiej linii”. Ten płaski efekt zapewni stałą stymulację organizmu przez cały dzień, z niewielką redukcją w dowolnym momencie w ciągu dnia.

Co więcej, kortyzol nie tylko pozostaje na stosunkowo stałym poziomie przez cały dzień, ale także podnosi się przed snem. Ta wysokość może powodować trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Poniższa ilustracja przedstawia ten efekt „płaskiej linii” (rysunek nr. 6):

6.png

Hiperstymulacja w tym stopniu jest często opisywana jako nieustające uczucie „okablowania” z niewielką ulgą od stymulacji i objawów.

Kluczowe punkty:

- W ramach procesu homeostazy organizm ciężko pracuje, aby odtworzyć 24-godzinny wzorzec kortyzolu w oparciu o to, czego nauczył się jako „normalny” wzorzec.
- Możemy zmienić ten wzorzec, wyzwalając reakcje stresowe, których organizm uczy się jako nowy „normalny” wzorzec.
- Kortyzol jest najsilniejszym hormonem stresu w organizmie. Hormony stresu są stymulantami.
- Wraz ze wzrostem poziomu kortyzolu wzrasta poziom stymulacji organizmu.
- Podwyższony kortyzol jest jednym z głównych czynników objawów.

Chociaż kortyzol jest korzystny, gdy znajduje się w prawdziwym niebezpieczeństwie, jego nadprodukcja, na przykład wynikająca z nadmiernie lękliwego zachowania, może nadmiernie obciążać układy, narządy i gruczoły dotknięte kortyzolem, powodując, że stają się one zestresowane, przepracowane i wykazują objawy.

Na przykład, oto niektóre zmiany, które powoduje kortyzol:

1.Zwiększa metabolizm - aby przygotować organizm do natychmiastowego działania.
2.Podnosi częstość akcji serca - aby pompować wymaganą, bogatą w tlen krew do niezbędnych części ciała, aby organizm był gotowy do natychmiastowego działania.
3.Zwiększa oddychanie - zwiększa się oddychanie (płytkie i szybsze oddychanie), pobieranie większej ilości tlenu i eliminacja zwiększonych produktów przemiany materii, które są wytwarzane przez wzmożony metabolizm.
4. Zwiększa ciśnienie krwi – poprzez skurcz warstwy mięśniowej w ścianach tętnic, pomaga zwiększyć przepływ krwi do mózgu (w celu zwiększenia czujności), serca i mięśni, jednocześnie ograniczając przepływ krwi do żołądka i przewodu pokarmowego organizmu, a także tkanek powierzchniowych ciała, dłoni, stóp i twarzy.
5. Zwiększa potliwość - w celu usunięcia wody z organizmu przez skórę, a nie przez nerki (zaprzestanie oddania moczu w niebezpiecznej sytuacji może utrudnić lub uniemożliwić ucieczkę).
6. Przekształca zmagazynowany w organizmie cukier (glikogen) w cukier we krwi (glukozę) - dla szybszego dostępu do produkcji energii na poziomie komórkowym.
7. Napina mięśnie ciała - aby uczynić je bardziej odpornymi na uszkodzenia, chronić leżące pod nimi struktury i wydłużyć czas reakcji.
8. Wyostrza większość zmysłów - rozszerzają się źrenice; dotyk, smak i zapach stają się bardzo wrażliwe.
9. Podnosi poziom insuliny we krwi - w celu regulacji podwyższonego poziomu cukru we krwi.
10. Postawia cały układ nerwowy w stan wysokiej gotowości – odczuwane jest podwyższone poczucie pilności i lęku, które utrzymują nas w stanie wysokiej gotowości, dopóki niebezpieczeństwo nie minie.
11. Powoduje dreszcze, "gęsią skórkę" i jeżenie włosów - aby pomóc utrzymać temperaturę ciała (zwężone naczynia krwionośne i odprowadzona krew powodują ochłodzenie powierzchni ciała, więc gęsia skórka tworzy efekt izolacyjny, aby zatrzymać ciepło).
12.Sprawia, że ​​brzuch napina się, powodując pilną potrzebę oddania moczu lub wypróżnienia - w celu szybkiego usunięcia resztek pokarmu lub odpadów z organizmu.
13. Tłumi układ odpornościowy i reakcję na ból - aby pomóc zmniejszyć ból i obrzęk, który może upośledzać działanie lub ucieczkę.
14. Tłumi układ rozrodczy - system nieistotny w niebezpieczeństwie.
15. Hamuje produkcję testosteronu .
16. Tłumi system wzrostu - nieistotny system, gdy jest w niebezpieczeństwie.
17. Odprowadza krew z układu trawiennego, dzięki czemu może być wykorzystana w innych częściach ciała - Organizm nie ma wystarczającej ilości krwi do obsługi układu pokarmowego i układu mięśniowo-szkieletowego w tym samym czasie, ponieważ oba systemy wymagają dużych ilości krwi . Dlatego krew jest przetaczana między dwoma systemami, przy czym układ mięśniowo-szkieletowy ma pierwszeństwo. (Kiedy mięśnie ciężko pracują przez dłuższy czas, pokarm w układzie pokarmowym zalega i czasami fermentuje, powodując wzdęcia, ból i gazy).
18. Zwiększa przepływ krwi do mózgu - co zwiększa percepcję sensoryczną i czujność.
19. Zwiększa dopływ tlenu do mózgu - co również zwiększa percepcję sensoryczną i czujność.
20. Zmniejsza wydzielanie śliny - co pomaga zmniejszyć trawienie.
21. Zwiększa kwas chlorowodorowy w żołądku - aby przyspieszyć trawienie pokarmu.
22. Zwiększa aktywność krzepnięcia plam - jeśli zostaniesz skaleczony, szanse na wykrwawienie się na śmierć są zmniejszone.
23. Kortyzol wzmaga tworzenie krótkotrwałych wspomnień emocjonalnych - aby szybko nauczyć się sytuacji i okoliczności, które są uważane za niebezpieczne.
24. Kortyzol zakłóca początek i trwałość Systemu Snu - tak, że nie zasypiamy w niebezpieczeństwie.


Zwróć uwagę, jak powyższe zmiany mogą wywoływać typowe objawy lękowe.

Objawy lękowe są objawami stresu. Nazywamy je objawami lękowymi, ponieważ lękowe zachowanie jest głównym źródłem stresu, który powoduje hiperstymulację organizmu i objawy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, to nie kortyzol lub podwyższony poziom kortyzolu jest przyczyną wszystkich naszych problemów. To utrzymujący się, uporczywie podwyższony poziom kortyzolu jest przyczyną wielu naszych problemów.

Jak chronicznie podwyższony poziom kortyzolu wpływa na organizm?

Chronicznie podwyższony poziom kortyzolu zmienia funkcjonowanie organizmu na wiele sposobów. Na przykład:

1. Chronicznie podwyższony poziom kortyzolu powoduje, że organizm jest stale stymulowany (co nazywamy hiperstymulacją, ponieważ kortyzol jest stymulantem). Ta uporczywa stymulacja może utrudniać, a nawet utrudniać odpoczynek i relaks. Może również zakłócać sen (hiperstymulacja jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu). Hiperstymulacja może być porównana do wypicia 5 filiżanek kawy z kofeiną, a następnie oczekiwanie na relaks i sen.

2. Chronicznie podwyższony poziom kortyzolu może trwale stymulować wszystkie układy, narządy i gruczoły, które reagują na kortyzol. Niektóre z tych układów, narządów i gruczołów obejmują serce, tętnice, oddychanie, napięcie mięśni, współczulny układ nerwowy, wiele obszarów mózgu, nasze zmysły i tak dalej. To nie sam kortyzol powoduje wiele naszych objawów, ale przedłużony wpływ kortyzolu na organizm.

Podsumowanie: podwyższony stale kortyzol to tylko jeden z czynników odpowiedzialnych za Twoje utrzymujące się objawy. W następnych wpisach poruszymy kolejne czynniki.

Bibliografia:

1. Armata WB. Organizacja fizjologicznej homeostazy. Physiol Rev. 1929a;9:399–431.

2. „Rytm okołodobowy glukokortykoidów nadnerczy: jego regulacja i implikacje kliniczne”. Rytm okołodobowy glukokortykoidów nadnerczy: jego regulacja i implikacje kliniczne. Np, nd Web. 11 maja 2016 r.

3. Carr, AF (2001). WebMD. Opieka zdrowotna w Internecie, 5(4), 75-78. doi:10.1300/j138v05n04_08

4. Badanie reakcji na stres: rola lęku, kortyzolu i DHEA (nd). Pobrano 3 maja 2016 r.

5. Adam, EK, Quinn, ME, Tavernier, R., McQuillan, MT, Dahlke, KA i Gilbert, KE (2017). Dobowe spadki kortyzolu oraz skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego: przegląd systematyczny i metaanaliza. Psychoneuroendokrynologia, 83: 25–41.

6. Wpływ stresu na organizm - Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. (nd). Pobrano 3 maja 2016 r.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zumba
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 377
Rejestracja: 30 czerwca 2022, o 18:09

30 lipca 2023, o 23:40

Cyprian mega mega mega! Dzięki! Widzę że Ty już tu na zaburzonych etat naukowy obejmujesz 😀
Cyprian94
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 19 maja 2023, o 18:13

31 lipca 2023, o 09:32

Zumba pisze:
30 lipca 2023, o 23:40
Cyprian mega mega mega! Dzięki! Widzę że Ty już tu na zaburzonych etat naukowy obejmujesz 😀
Bardzo się cieszę :D

Haha tak! Być może! Aczkolwiek do naukowca to mi jeszcze daleko :DD
Zumba
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 377
Rejestracja: 30 czerwca 2022, o 18:09

31 lipca 2023, o 14:53

Cyprian94 pisze:
31 lipca 2023, o 09:32
Zumba pisze:
30 lipca 2023, o 23:40
Cyprian mega mega mega! Dzięki! Widzę że Ty już tu na zaburzonych etat naukowy obejmujesz 😀
Bardzo się cieszę :D

Haha tak! Być może! Aczkolwiek do naukowca to mi jeszcze daleko :DD

Materiały na doktorat!
ODPOWIEDZ