Wydaję mi się, że sytuacja z pogrzebem (ciekawy case:) jest raczej formą konformizmu społecznego (czyli dostosowania się do postępowania ogółu w danej sytuacji), niż regulacją emocji.
Osoby, które potrafią regulować emocję są z reguły bardzo elastyczne i szybko adaptują się do zmian. Są bardzo dobrzy jeśli chodzi o zarządzanie konfliktami i sytuacjami stresującymi. Głównie chodzi o wyrażanie emocji w odpowiedni sposób, w odpowiednim czasie. Przykłady u mnie:
-podczas rozmowy, jeśli ktoś np. przechwala się, albo stosuje metodę biernej agresji to nie pozwalam się "wyprowadzić" z równowagi i mimo chęci "odwetu" uśmiecham się i normalnie kontynuuje rozmowę
- w sytuacji mega stresowej, kiedy np. pracuje się pod wpływem dużego stresu, skupiam się na zadaniu i spokojnej analizie sytuacji (kortyzol i dopamina skaczą jak jasna cholera, ale nie zaczynam krzyczeć nerwowo, podnosić głosu i panikować w obecności współpracowników / członków rodziny)
Niestety. Normalnie u człowieka występuję naturalna reakcja "uwalniania" lub "tłumienia" emocji. Wszystkie badania na niebie i ziemi niestety wskazują na to że długotrwałe tłumienie emocji i brak późniejszego ich rozładowywania prowadzi do nerwic, uzależnień, a nawet samobójstw.
Istnieją techniki, które pomagają w regulacji emocji, ale jeśli ktoś korzysta z tłumienia emocji przez długi czas i nie pozwala na ich bieżące rozładowywanie naraża się na choroby fizyczne i psychiczne. Każdy profesjonalista (terapeuci, psychologowie, psychiatrzy) potwierdzą tą tezę i przyznają, że regulacja emocji jest ok, ale pod warunkiem umiejętności ich późniejszego rozładowania.
Inteligencja emocjonalna składa się z kilku głównych elementów i nie powinno się twierdzić, że któryś z nich jest dominujący. Jest to po prostu zestaw umiejętności. To jakby powiedzieć, że umiejętność kopnięcia piłki nożnej w stronę bramki jest najważniejsza w piłce nożnej

W EQ istnieje też: motywacja, empatia, wpływanie na innych, budowanie więzi, inicjatywa, samoocena. Rozumiem, że większość ludzi w grupie skupia się głównie na emocjach (w końcu to forum poświęcone zaburzeniom emocjonalnym:). Ale poza naszymi emocjami, jest jeszcze cały świat innych rzeczy, niemniej ważnych.