Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Dlaczego nie warto porównywać się z innymi?

Materiały użytkowników, którzy stworzyli ciekawy materiał ale nie w takiej ilości aby stworzyć im osobny dział.
Regulamin forum
Uwaga! Attention! Achtung! 注意广告!
Ten dział poświęcony jest materiałom forumowym, służą one "do odczytu" czyli nabywania informacji i ewentualnie komentarza. Nie opisuj tu swojej historii, objawów i nie zadawaj pytań o zaburzenia.
Jeśli masz taką potrzebę przejdź na stronę główną forum - Kliknij - do sekcji FORUM DYSKUSYJNE, tam masz dostępnych wiele działów do rozmów, pytań itp.
ODPOWIEDZ
witorrr98
Odburzony Wolontariusz Forum
Posty: 1543
Rejestracja: 17 października 2017, o 23:08

18 kwietnia 2019, o 21:04

Porównywanie się innymi to pewien nawyk, który każdy z nas pewnie zna.Jednak on sprawia często, że stajemy się nieszczęśliwi, wywołuje brak zadowolenia i frustrację.Porównując się z innymi tracimy własną tożsamość i przestajemy w siebie wierzyć.Przez to tracimy kontrolę nad swoim życiem, w taki sposób, że zaczynamy pozbywać się motywacji, dobrych emocji i tożsamości.Dlaczego nie warto porównywać się z innymi napiszę w podpunktach.Dodam, że stosowanie poniższych tricków, że tak to nazwę, to sztuka cierpliwości i pokory.Dlaczego tak mówię?Ponieważ sam nie wyobrażam sobie życia bez odwzorowania swojej wartości w danej dziedzinie z porównaniem się z kimś innym.Ale moim zdaniem często za obiekt porównania obieramy sobie najlepsze w danej sferze."Mam fajne auto, ale ile brakuje mu do jakiejś fury za kasę, za którą musiałbym pracować 5 lat, żeby je mieć? No to chyba nie aż takie fajne autko".



1. Samodzielnie wybieraj swoje cele i priorytety

Często rezygnujemy z własnych planów na rzecz upodobań społeczeństwa lub rodziny. Nie musisz dostosowywać się do oczekiwań innych. Cele innych nie muszą być takie same jak twoje, a dostosowując się do nich, nigdy nie osiągniesz szczęścia i nie spełnisz marzeń.


2. Nie musisz być idealny

W pogoni za sukcesem zapominamy, że świat potrafi być kolorowy. Jeśli nie zrobiłeś/aś czegoś perfekcyjnie, to nie znaczy to, że jest to totalną klęską, a co często każdemu z nas najłatwiej na myśl przychodzi jeśli nam coś nie wyjdzie, tak jak w naszych wyidealizowanych i perfekcyjnie wyszukanych myślach, okroszonych zbyt dużymi ambicjami w porównaniu do możliwości. Natomiast jeśli jest przypadek, że według kogoś nie jesteś idealny/a, to nie znaczy to, że jesteś beznadziejny/a.Znaczy to tylko, że ktoś widzi w Tobie pewne wady, tak jak każdy nawzajem widzi w każdym.Dopasowując się do pewnego modelu, choćby, żeby ktoś widział Cię w lepszym świetle, ponieważ nie docenia Cię w obecnej postaci, na tyle, ile sobie być tego życzył od razu skazuje Cię na porażkę.Tracisz wtedy swoją tożsamość, a bycie "idealnym" w tym sensie, że dopasowujesz swoje zalety pod kątem kogoś innego, a nie siebie, nigdy nie przyniesie ci szczęścia.

3.Pamiętaj o własnej wyjątkowości

Uwierzenie, że jesteś kimś wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju, jak to się często mówi lub jak ja to mówię "po prostu innym", bez oceniania czy to, że jestem niższy czy wyższy ma jakieś znaczenie pod kątem wartości jako takiej może przynieść korzyści. Nie trzeba udawać kogoś, kim się nie jest.Nasze wady i zalety, mocne i słabsze strony budują naszą tożsamość, która przekłada się na to naszą "oryginalność".Poza tym doceniając swoje zalety, z jednoczesnym patrzeniem na swoje wady, ale bez zbytniego wyrzutu, możemy łatwiej docenić siebie oraz uwierzysz w swoje możliwości.


4. Pozbądź się poczucia winy


Nie powinniśmy obarczać się pytaniami „co by było, gdyby”, w postaci wyrzutów sumienia.Raczej starać się dawać z siebie wszystko, aby zrealizować swoje założenia.Kolejną ważną kwestią jest porównywanie oczekiwań z rzeczywistością.Najczęściej wywołuje jedynie złość i frustrację.Odbiera to pozytywną energię myślenia i radość z procesu samorozwoju, i prób zrealizowania swoich założeń. Samoakceptacja jest bardzo ważna, aby ŻYĆ DLA SIEBIE I BYĆ SOBĄ.To tak na zakończenie.

Dlaczego napisałem ten temat i zawarłem w nim te spostrzeżenia? Przede wszystkim, żeby ulotne morały nie uleciały tak szybko z głowy.Napisałem jak moim zdaniem ostrożnie powinno obchodzić się z porównywaniem się.Oczywiście to tylko teoria i każdy wie, jak jest w rzeczywistości.Nasze mózgi chyba automatycznie starają się porównywać wszystko i wybierają, to co lepsze, jednak sama świadomość tego , jakie skutki może nieść zbytnie wnikanie w porównania i wystawianie naszego poczucia wartości na próbę może w czymś pomoże i nie będziemy zbytnio się zadręczać niepotrzebnie.

;witajka
ODPOWIEDZ