Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Oddychanie przeponą - relaks i unikanie duszności.

Wpisy Ciasteczka
Regulamin forum
Uwaga! Attention! Achtung! 注意广告!
Ten dział poświęcony jest materiałom forumowym, służą one "do odczytu" czyli nabywania informacji i ewentualnie komentarza. Nie opisuj tu swojej historii, objawów i nie zadawaj pytań o zaburzenia.
Jeśli masz taką potrzebę przejdź na stronę główną forum - Kliknij - do sekcji FORUM DYSKUSYJNE, tam masz dostępnych wiele działów do rozmów, pytań itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ciasteczko
Administrator
Posty: 2682
Rejestracja: 28 listopada 2012, o 01:01

30 stycznia 2015, o 23:56

Oddychanie przeponą - relaks i unikanie duszności.

Mam dla was poradę, która części z Was jest może znana, a być może część uzna ją za małe fajne odkrycie.

Choć zazwyczaj się nad tym nie zastanawiamy i oddychamy jak popadnie, istnieją dwa sposoby oddychania. Jeden, to oddychanie klatką piersiową, a drugi przeponą. Większość z nas w naturalny sposób nie zastanawia się nad tym jak oddycha, a okazuje się, że oddychanie przeponą ma bardzo fajne właściwości.

Oddychanie przeponowe można zaliczyć do technik relaksacyjnych. Z moich poszukiwań wynika, że pomaga ono obniżyć ciśnienie krwi, spowalnia szybkie bicie serca, dodaje energii. Ma również swoje zastosowanie w jodze, najpewniej nie bez przyczyny. Pozwala oddychać wolno i nie "łapczywie", a mimo to dotlenia dobrze organizm, tak więc pomaga się zrelaksować. Omija też pracowanie górą tułowia, a to tam najczęsciej czujemy ucisk odczuwany jako dusznosć, jeśli dolega nam taki objaw nerwicowy.

Jako niemowlęta w naturalny sposób oddychaliśmy przeponą, ale później spora cześć z nas zaczęła oddychać klatką piersiową. Pobierając tlen właśnie w ten drugi sposób, szczególnie biorąc szybkie płytkie wdechy, paradoksalnie powodujemy, że organizm pozbywa się za dużej ilości dwutlenku węgla i dostaje za szybko duże dawki tlenu. Nie nadąża z uzupełnianiem dwutlenku węgla i zachwiany zostaje balans. Wpływa to również bardzo negatywnie pobudzająco na system nerwowy (a przecież tak właśnie oddychamy panikując, połykamy powietrze!). I to pobudzenie przy tendencjach do ataków paniki, nerwowości, czy duszności, nie jest nam wcale potrzebne, co więcej może rzekomo potęgować ataki.

Ważne jest żeby być dobrze dotlenionym w zbalansowany sposób - za dużo tlenu może nadmiernie pobudzać, ale za mało z kolei sprawiać, że człowiek będzie czuł się zmęczony i padnięty, doświadczać zawrotów głowy, czy duszności. A przecież to nakręca lęki i pogarsza samopoczucie.

Możecie łatwo sprawdzić w jaki sposób na co dzień oddychacie kładąc jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Przepona jest mięśniem znajdującym się pod naszymi żebrami.Jeśli oddychamy przeponą, unosi się tylko brzuch. Jeśli klatką piersiową, to unosi się jedynie górna cześć tułowia. Pewnie duża część z was odczuje ruch klatki piersiowej.

Jak nauczyć się oddychać przeponą?
Położyć rękę na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej i zrobić wydech w taki sposób by brzuch opadł, a następnie spróbować zrobić wdech w taki sposób, by poczuć tylko ruch brzucha. Można też zrobić to w pozycji leżącej, np. kładąc książkę na brzuchu, żeby móc położyć swobodnie ręce wzdłuż tułowia. Na początku może się nie udawać, ale w końcu musi. :) Oddechy najlepiej robić powoli (ale bez przesady). Chodzi o to, by nie sapać, tylko spróbować zrobić to w relaksujący sposób.

Oddychanie przeponą można wcielić w życie tak, by oddychać nią cały czas, lub doraźnie jako technika relaksująca. Wedle uznania.

Taki rodzaj wentylacji organizmu zwiększa szansę na równowagę pomiędzy zawartością dwutlenku węgla, a tlenu w organizmie. Pozwala oddychać wolno i nie "łapczywie", a mimo to dotlenia dobrze organizm, tak więc pomaga się zrelaksować.

Jeśli ktoś ma nieprzyjemny objaw ucisku w klatce piersiowej związany z nerwicą, czy poczucie duszności będzie pewnie zadowolony z wspomagania się oddychaniem przeponą, bo oddychanie nią omija ucisk jaki czujemy w takim przypadku w mięśniach klatki piersiowej.

Poeksperymentujcie na własną rękę i zobaczcie jak to dla was działa. Ja mam bardzo pozytywne odczucia- uważam, że jest to relaksujące i przyjemne. :D
Odburzanie, to proces - wstajesz, upadasz, wstajesz, upadasz... ale upierasz się, że idziesz do przodu.
Każdy ma tę moc. Nie odkładaj życia na później. Nigdy. :hercio:
Awatar użytkownika
zebulon
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 21 czerwca 2015, o 18:56

30 sierpnia 2015, o 12:31

jeszcze podczas np. relaksacji można oddychać falowo ... wdech do klatki wydech wdech przeponą wydech ... az sie uzyska fale naprzemian przepona klatka
Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku .
Piekło nerwicy tworzymy sami sobie ...
Nie pozwól żeby życie straciło sens przez osobę, która po prostu nie była Ciebie warta.
nerwica przypomina prowadzenie codziennie konia do weterynarza żeby sprawić czy na pewno nie jest wielbłądem ( cytat który mnie rozbawił )
malutka89
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 4 sierpnia 2015, o 16:18

3 września 2015, o 01:18

faktycznie, u dzieciątek rusza się brzuszek przy oddychaniu. Oj nie umiemy dorastać prawidłowo ;D
Awatar użytkownika
Iwona29
Dyżurny na forum Odważny VIP
Posty: 1899
Rejestracja: 10 maja 2017, o 08:53

13 lutego 2018, o 17:42

Ciasteczko
Ja próbuje tak często oddychać ale kiedy mam problem z żołądkiem bo mnie boli i jest ściśnięty to mam wrażenie że mam że tak powiem zablokowaną przeponę i jakbym się dusiła.
Nie rozumiem co się wtedy dzieje.
Walcz ! Nie uciekaj bo wygrasz😉
Jak nie Ty to kto.
" Będziesz kiedyś bardzo szczęśliwa,powiedziało życie...Ale najpierw sprawię, że będziesz silna"🙂
Julcia66
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 17 stycznia 2019, o 08:44

8 marca 2019, o 07:10

Napewno sproboje
ODPOWIEDZ