Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

KILKA TECHNIK ODDYCHANIA

Materiały użytkowników, którzy stworzyli ciekawy materiał ale nie w takiej ilości aby stworzyć im osobny dział.
Regulamin forum
Uwaga! Attention! Achtung! 注意广告!
Ten dział poświęcony jest materiałom forumowym, służą one "do odczytu" czyli nabywania informacji i ewentualnie komentarza. Nie opisuj tu swojej historii, objawów i nie zadawaj pytań o zaburzenia.
Jeśli masz taką potrzebę przejdź na stronę główną forum - Kliknij - do sekcji FORUM DYSKUSYJNE, tam masz dostępnych wiele działów do rozmów, pytań itp.
ODPOWIEDZ
Halina
Hardcorowy "Ryzykant" Forum
Posty: 1759
Rejestracja: 14 lipca 2016, o 20:09

15 lipca 2016, o 23:00

PIERWSZY KROK DO ODBURZENIA
Pozwalam sobie umiescic tutaj kilka technik prawidlowego oddychania, ktore jest podstawa do tego, by zaczac sie odburzac. To jest pierwszy krok, jaki kazdy powinien uczynic, tuz po tym, jak zdecyduje sie na walke z nerwica. Nalezy pamietac, bez nauki prawidlowego oddychania, nie ma mowy, by pojsc do przodu. Prawidlowo oddychac nalezy sie nauczyc, gdyz nieprawidlowe oddychanie rowniez jest przyczyna lekow i niepokojow !
Aby nauczyc sie prawidlowo oddychac, nalezy codziennie wykonywac po kilkanascie razy cwiczenia, ktore umieszcze ponizej. Skad znam te techniki? Z kanadyjskiego forum, prowadzonego przez osobe, ktora wyszla z nerwicy natrectw. Forum jest nadzorowane przez znanego psychologa kanadyskiego. Zaznacza on, ze bez umejetnosci prawidlowego oddychania podtrzymujemy symptomy fizyczne lekow, co przeklada sie na mysli (i odwrotnie!).

PIERWSZA TECHNIKA
Najlepiej poloz sie wygodnie na plecach, badz usiadz w wygodnym fotelu. Poloz rece w taki sposob na brzuszku, by kciuki dwa sie dotykaly razem. (Jesli zdobedziesz wprawe, bedziesz umial(a) oddychac tak, nawet wykonujac codzienne czynnosci. Na poczatku praktykuj na lezaco). Nastepnie oddychaj w rytmie:
Wdech przez nos: 4 sekundy
Zatrzymanie powietrza 2 sekundy
Wydech 5 sekund (nos)

Jeden seans to powtarzanie cwiczenia 10 razy trzy razy dziennie. Celem tej techniki jest nauczenie sie oddychania brzuchem a nie klatka piersiowa.

Powtarzanie cwiczenie powoduje u was automatyzm i bez zdawania sobie sprawy bedziecie oddychac brzuszkiem. To jest naturalne oddychanie, ktore zaniknelo u ludzi lekliwych.

DRUGA TECHNIKA :

RELAKSACJA MOMENTALNA

Ta technika rowniez musi stac sie automatyczna, jest bardzo pomocna podczas atakow paniki o wysokiego stanu leku.

1. Wciagnij mocno powietrze buzia, jak ryba ;)
2. Wstrzymaj powietrze 7 sekund, powtarzajac w myslach 4 razy powoli: "wstrzymuje oddech"
3. Bardzo wolno zacznij wypuszcac powietrze, podczas wypuszczania przywoluj na sile fajne wspomnienia, obrazy, np pejzaz, kwiaty, laka, ja wyobrazam sobie, ze jestem juz zdrowa i dumnie chodze po ulicy ladnie umalowana ;);) oraz swiadomie rozluzniaj miesnie.

Zalecane jest, by to cwiczenie powtarzac co godzine raz! 8h, 9h, 10 h itd.... Zajmie wam to tylko 7 sekund. Mozna to robic wszedzie. Efekt jest niesamowity. Sprobujcie. Ja sobie nastawiam zegarek.

WSTRZYMANIE ODDECHU CALKOWITE

1. Wdech brzuchem, wstrzymanie oddechu i odliczanie podczas tego do ..... ilu mozna ;), nawet do 40 sekund ! Wypuszczenie mocno powietrza buzia, jakbysmy gasili urodzinowe swieczki.

Technika dobra i szybko obniza leki.


UWAGA: techniki nauki oddychania wymagaja powtorzen regularnych. Tylko wlasna praca dojdziemy do momentu, w ktorym zorientujemy sie, ze oddychamy przepona. Nauka technik to duzo silnej woli, SAMOZAPARCIA ,nie poddawania sie, wytrwalosci .Jesli nie zauwazymy natychiastowego efektu (technika nr 1), cwiczymy dalej.

A na koniec czarna anegdotka: praktykowalam te oddechy wedlug metod i palac fajke, doszlam do wniosku, ze jakos glebiej dym mi przenika przez pluca.... Jakos mocniej, "efektywniej", "solidniej".
Czekasz aż poczujesz się lepiej by zacząć żyć, zacznij żyć, by poczuć się lepiej (Ciasteczko)
helpmi
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 18 stycznia 2014, o 20:43

15 lipca 2016, o 23:04

Fajny wpis ale prosze o jedna rzecz :) abys w wpisach, ktore sa materiamami na forum i ktore czytaja uzytkownicy nie zapodawala porad mowiac ze np. bez nauki oddychania nie pojdzie sie do przodu :) Bo nie jest to prawda, ja nie uczylem sie oddychania a z nerwicy wlasciwie juz wyszedlem. Tworzac material na forum trzeba bardzo uwazac na slowa bo wyobraz sobie ze beda osoby, ktore potraktuja to na tyle powaznie ze choc wcale nie beda tych cwiczen az tak potrzebowali a sie zablokuja bo uznaja ze bez tego ani rusz.
Znam osoby co wyszly z nerwicy, odburzyly sie a takie cwiczenia nie byly im potrzebne. A wiec mala uwaga aby to poprawic i naprawde uwazac na stwierdzenia ze cos musi byc zrobione bo inaczej sie nie da.
Bo zwykle nie ma niczego na 100 % ;) Taka pewnosc to klamstwo :)
Halina
Hardcorowy "Ryzykant" Forum
Posty: 1759
Rejestracja: 14 lipca 2016, o 20:09

15 lipca 2016, o 23:30

helpmi masz racje, nie powinnam tak pisac. Chodzilo mi o to, ze generalnie specjalista o ktorym pisalam, zaznacza, ze w odburzania na poczatku powinno sie nauczyc oddychac, by dalej poprawnie wykonywac kolejne cwiczenia. Jest to bardzo pomocne i ulatwia stosowanie dalszych technik. Pozwala na natychmiastowe obnizenie lekow podczas atakow paniki. Szybciej i trwalej mozna kontrolowac swoje straszaki i wkrety, natrety, czy jak tam sie mowi. Mysle, ze oddychanie jest bardzo wazne. Zrezta wiekszosc technik joga, medytacja bazuje na oddychaniu..... Umiescilam ten tekst, by pomoc tym, ktorzy szukaja tekstow i porad, co do oddychania. Posta nie moge edytowac, nie wiem, czemu.
Mnie ciezko przychodzila praktyka cwiczen.
Znalazlam sobie metode uprawiania sportu. Gdyz podczas kardio cwiczen czy biegu jestem zmuszona oddychac brzuchem, by kontynuowac wysilek. Po takim seansie sportowym, trwa 40 minut, moje leki (a naprawde jestem wysoko) sie znacznie obnizaja. Zatem, mysle, ze oddychanie jest wazne a nawet bardzo wazne. Przez lata zycia z nerwica wyrobiiscmy nawyk zlego oddychania i poleca sie, by zaczac wlasnie od tego.

Tekst przetlumaczylam dla forumowiczow z francuskiego. Mysle, ze bedzie pomocny !

-- 15 lipca 2016, o 23:30 --
Patimka pisze:Bardzo fajny wpis ☺
dziieeeeeki :) ale teraz czas na praktyke, cooo? Zaczyamy? Ja tez sie musze na nowo zabrac, bo sie opuscilam? Zaczynamy od jutra Patimka i podzielimy sie odczuciami na forum?????
Czekasz aż poczujesz się lepiej by zacząć żyć, zacznij żyć, by poczuć się lepiej (Ciasteczko)
Awatar użytkownika
elala73
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: 5 listopada 2014, o 09:44

17 lipca 2016, o 06:25

super, szukałam takiego materiału .
Halina
Hardcorowy "Ryzykant" Forum
Posty: 1759
Rejestracja: 14 lipca 2016, o 20:09

17 lipca 2016, o 11:58

chetnie zaczne tez takie oddychanie, praktyoalam to jakis czas temu, potem przestalam i to byl blad. Bardzo szybko obniza napiecie i leki i co za tym idzie obniza intensywnosc mysli. Podziel sie odczuciami co do oddychania, jak zdecydujesz sie na praktyke.
Czekasz aż poczujesz się lepiej by zacząć żyć, zacznij żyć, by poczuć się lepiej (Ciasteczko)
ODPOWIEDZ