Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Zaburzony student - Mapa Myśli, notuj i ucz się z łatwością!

Forum dotyczące rozwoju osobistego, technik psychologicznych, które próbujemy wdrażać w życie.
Rozmawiamy tutaj przykładowo o zagadnieniach takich jak jak asertywność, pewność siebie, afirmacja, pozytywne myślenie, umiejętność relaksacji itp.
Robisz jakieś postępy w rozwoju osobistym?
Pochwal się tutaj tym i powiedz co Ci pomaga!
ODPOWIEDZ
Divin
Administrator
Posty: 1889
Rejestracja: 11 maja 2013, o 02:54

26 października 2014, o 13:46

Witam Wszystkich,

W tym poście chciałbym podzielić się z Wami techniką notowania która bardzo mi pomogła na uczelni podczas Depresji oraz Derealizacji/Depersonalizacji. W sumie stosowałem tą technikę już od zeszłego roku ale nim jeszcze byłem zaburzony, jednak najbardziej ta technika się sprawdziła gdy moja koncentracja i pamięć była osłabiona. Wiem że wiele osób zaburzonych na tym forum to osoby w młodym wieku i często uczniowie lub studenci. Dlatego postanowiłem podzielić się z Wami tą techniką abyście w tym trudnym okresie umysłowym mogli nadal być efektywni w nauce i progresji Waszej edukacji. :) A więc do dzieła!


1. Czym są mapy myśli?

Mapy myśli to notatki które angażują obydwie półkule mózgu dzięki czemu szybciej zapamiętujesz i przyswajasz dany materiał. Dzieje się tak ponieważ mapy myśli opierają się na grafice oraz treści. Działa ona na zasadzie skojarzeń, tworzysz sobie ciąg skojarzeń dzięki czemu dla Ciebie zapamiętywanie i utrwalanie materiału będzie o wiele prostsze niż za pomocą samych żmudnych notatek pisemnych. Gdy tradycyjnie notujesz wykorzystujesz tylko lewą półkule mózgu. Ona odpowiada za słowa, zdania, linie, kalkulacje,pisanie oraz logikę itp. Taki sposób notowania kompletne nie wykorzystuje prawej półkuli mózgu która odpowiada za wyobraźnię, kolory, obrazy, schematy, strkutury itp. Przez to nie ma możliwości skojarzeń. Ogólnie schemat map myśli można porównać do drzewa. Gdy tworzysz mapę myśli stwarzasz sobie 'pień', 'gałąź' oraz 'liście'. (Rozwiniemy to w dalszej części).

2. Jak działają mapy myśli oraz dlaczego są one lepszym rozwiązaniem niż standardowe notowanie?

-Jako człowiek myślisz obrazami (co zresztą napewno zauważyłeś/łaś gdy pojawia się lękowa myśl i od razu obraz pod nią), to jest Twój naturalny sposób wykorzystywany przez umysł więc dlaczego miałbyś/łabyś tego nie wykorzystać przy notowaniu? Zresztą pomyśl sobie teraz o małpie, co widzisz? Słowo: 'małpa' czy obraz małpy? ;)

- Twój mózg działa na zasadzie skojarzeń (przypomina i zapamiętuje), na pewno zdajesz sobie z tego sprawę, skojarzenia miewamy bardzo często i związane są one z przeróżnymi emocjami oraz myślami. Szczególnie w okresie zaburzenia nasza umięjętność kojarzenia sobie danego odczucia z myślą stoi niemal na poziomie Mistrz. :D Możesz to wykorzystać również przy notowaniu, gdy dany temat lub słowo skojarzysz sobie z danym obrazem to zapamiętujesz o wiele efektywniej niż gdybyś sobie to tylko zanotował/ła. Mapa myśli ułatwia kojarzenie faktów.

-Notatki tylko pisemne są nudne dla mózgu i nie pobudzają go do twórczej pracy. No właśnie, ile razy się złapałeś/łaś na tym że myślisz całkowicie o czymś innym podczas notowania i notujesz jakby automatycznie? Ja wiele i wiem że nie nauczyłem się zbytnio. Takie notatki są jednokolorowe, zbyt długie oraz zajmują dużo czasu. Nie jesteś w stanie wszysktiego przyswoić ponieważ zanotowałeś/łaś zbyt wiele w sposób nieatrakcyjny dla mózgu i co najważniejsze, uniemożliwiają wykorzystywnanie skojarzeń.

- Jesteś w stanie zanotować całą lekcję/wykład mieszcząc się na jednej stronie swojego arkusza/zeszytu! Czyli widzisz cały materiał w całości. To chyba najlepszy atut samego wykorzystania tego sposobu. Naprawdę byłem w szoku gdy zobaczyłem że zanotowałem sobie cały wykład mieszcząc się na jednej stronie. Tym sposobem organizujesz wiedzę od głównej idei aż po szczegół w sposób przejrzysty i klarowny dla Ciebie. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć moich własnych pierwszych map myśli co by nie być gołosłownym. :P

Poniższe mapy myśli robione są sposobem na szybko i chaotycznym jako że nie miałem jeszcze wtedy wprawy w ich towrzeniu i były to moje początki. Robiłem w takim małym zeszyciku jak zresztą widzisz który jest bardzo praktyczny na wykładach. Jednak w normalnym zeszycie mapy myśli są jeszcze lepsze bo możesz zmieścić więcej informacji na jednej stronie. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak pewnie zauważyłeś/łaś, te mapy myśli wyglądają trochę zawile i pewnie dla Ciebie są niezrozumiałe. Jednak właśnie na tym to polega że mapa myśli jest Twoja. To Ty ją tworzysz używając skojarzeń, obrazków i ogólnie prezentując ją ze swojego punktu widzenia, własnych skojarzeń, symboliki, przenośni itp. W ten sposób te notatki są dla Ciebie wyjątkowo skuteczne ponieważ tworzysz sobie synapsy czyli ścieżki neuronowe dzięki którym umysł z łatwością sobie przypomni materiał. Mometalnie skojarzy sobie dany obrazek ze słowem klucz lub tematem danej informacji.(Świetnie się sprawdza przy powtórkach na testy).


3. Tworzenie mapy myśli

Ok, ogólny zarys mamy już za sobą, przyszedł więc czas na konkrety i wiedzę praktyczną. Przedstawię Ci teraz sposób tworzenia mapy myśli który wydaje mi się najlepszym z tych które poznałem. Właśnie metodą drzewa. Najlepiej gdy zaopatrzysz się w:

-czterokolorowy długopis (najpraktyczniejsze dla ucznia/studenta )
-blok rysowniczy A3 ( świetny do praktykowania map myśli w domu które możesz sobie tworzyć chociażby pod jakieś kursy online)
-zeszyt (normalny zeszyt A4 lub mniejszy. )

Mapę myśli zawsze zaczynamy od środka danej kartki.UWAGA! Kartkę ustawiamy poziomo oraz używamy tylko drukowanych liter po to by móc się odczytać przy powtórkach. Na środku kartki tworzysz pień, czyli piszesz sobie dany temat lekcji/wykładu. Z uwagi na to że mowa jest o mapie myśli niech przykładem będzie 'MAPA MYŚLI'. Teraz wykorzystując cały potencjał tej techniki dorysuj sobie obrazek który Ci się kojarzy z mapą myśli. Następnie rysujesz sobie główne konary które są związane z pniem czyli Twoim głównym tematem. Niech one będą w miarę grube, najlepiej sobie zamaż danym kolorem długopisa by podkreślić że to konar. W moim przykładzie jest to 'SYMBOLIKA', 'SŁOWA KLUCZE', 'PORADNIK' i 'STRUKTURA'. Teraz przyszedł czas na stworzenie sobie gałęzi czyli kategoryzowanie tych konarów. W moim przykładzie od SYMBOLIKI jest to badanie, teoria i słowo klucz. Teraz nadeszła pora na listki czyli szczegóły zanotowane w słowach klucze. U mnie jest to Symbolika > Badanie > symbol/grafika określająca badanie. W tym wypadku nie musze nic pisać, wystarczy że stworzę grafikę i ona już jest tym kluczem czyli tym co jest najważniejsze w tej kwestii. Nie zawsze musisz też kategoryzować konary, czasami nie ma takiej potrzeby, (tak jak w przypadku struktury lub poradnika ) wtedy od razu wypisujesz sobie słowa klucze związane z danym tematem.

Ok, może to trochę zawile opisałem dlatego mam nadzieję że poniższe przykłady mapy myśli ułatwi Ci zrozumienie opisu powyżej. (Strzałki i opisy danego rysunku zostały dodane tylko i wyłącznie po to by wszyskto było jasne i zrozumiałe. Normalnie nie opisujesz swojego obrazka ponieważ to Ty go tworzysz i Ty sam/a wiesz co on reprezentuje).

Obrazek

Obrazek
Te znaki zapytania oznaczają otwartość sugestii. Czyli to co ja napisałem/oznaczyłem to tylko moje przykłady, symboli, słów kluczy itp. Najważniejsza jest struktura a resztę tworzycie już Wy sami pod Was samych. :)

Obrazek
Struktura mapy myśli czyli to co opisywałem powyżej

4.PODSUMOWANIE

Pamiętaj o tym by:

- używać kolorów (polecam każdy konar tworzyć innym kolorem)
- tworzyć mapę myśli zawsze poziomo (większa przestrzeń)
- stwarzać sobie skojarzenia danego słowa z daną grafiką (fundament > używasz obydwu półkul mózu > lepsze zapamiętywanie)
- zastępuj słowa obrazami lub łącz je razem (na przykład gdy masz jakieś badanie z datą to napisz sobie kto je zrobiłi w jakim roku oraz dodaj swój symbol reprezentujący badanie)
- ćwicz wychwytywanie słów kluczy oraz symbolikę (wypisuj sobie słowa klucze i wymyślaj pod nie symbole, zwróć uwagę na to by te słowa klucze rozpoczynały ciąg skojarzeń. Pewne sugestie podałem Ci w moich mapach).
-nie zrażaj się tym że na po czątku Twoje mapy myśli mogą nie wyglądać rewelacyjnie. Praktyka czyni mistrza! ;) (Ja sam nadal się uczę je tworzyć, jednak z każdą mapą myśli nabiera się większej wprawy i tworzą się one łatwiej).
- wzoruj się na strukturze drzewa (to najprostszy a zarazem bardzo efektywny sposób tworzenia map myśli).

Ok, myślę że przedstawiłem Ci ogólne podstawy tworzenia map myśli, pamiętaj; to są Twoje notatki i to Ty je tworzysz. Dlatego każdy symbol który wywoła dane skojarzenie ze słowem klucz lub z tematem będzie działał prawidłowo. Bazuj na skojarzeniach i sam spróbuj tej metody. Daj mi znać co o niej myślisz i czy okazała się pomocna przy Twoim zaburzeniu lub ogólnie przy nauce jeżeli już zaburzony/na nie jesteś. :)

Powodzenia! ;)
'Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą'
'Lepiej jest umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach.'
'Puk puk, strach puka do drzwi, otwiera mu odwaga a tam nikogo nie ma.'
Jest dobrze, dobrze. Jest źle, też dobrze
'Odwaga to nie brak strachu, to działanie pomimo strachu'
Ty nie jesteś zaburzeniem, a zaburzenie nie jest Tobą
Odburzony
Konsultacja Skype
ODPOWIEDZ