Strona 1 z 1

Taczki . Jak zmienić podejście do pracy i nie tylko .

: 2 czerwca 2018, o 16:12
autor: schanis22
Ajahn Chah budował salę, a kiedy skończył, została góra ziemi, bo budował na lekkim wzniesieniu. Poprosił mnichów z okolicznych klasztorów, w tym mnie, żebyśmy mu pomogli przenieść tę ziemię. To było mnóstwo ziemi, więc woziliśmy ją taczkami. Jedliśmy jeden posiłek dziennie, który kończyliśmy około dziewiątej trzydzieści, a to był bardzo prosty, niezbyt odżywczy posiłek . jeden posiłek, rano, i do dziesiątej wieczorem ładowaliśmy ziemię na taczki i woziliśmy tam, gdzie chciał Ajahn Chah. To były trzy dni ciężkiej pracy, w wilgotnej dżungli. Gryzły nas komary i całymi dniami nie mieliśmy nic do jedzenia. Kiedy skończyliśmy, nie mogłem się już doczekać prysznica i powrotu do medytacji. Ale tej nocy, Ajahn Chah pojechał w odwiedziny do innego klasztoru.
I następnego ranka, opat, który był zastępcą Ajahn Chaha, zwołał spotkanie wszystkich mnichów i powiedział, że zostawiliśmy tą ziemię w złym miejscu, i poprosił nas, żebyśmy ją przewieźli w inne miejsce. Ci starsi mnisi nie wozili taczek, siedzieli i rozmawiali z ludźmi. Tacy mnisi jak ja musieli wykonać całą brudną robotę. Minęły kolejne trzy dni chodzenia z taczkami, bycia zjadanym przez komary, potu, brudu, niedożywienia i zmęczenia; ale nadal byłem pełen wiary, poza tym sześć dni to nie tak długo - trzeba pamiętać, że i to minie. Wreszcie skończyliśmy. Super, będę mógł wziąć prysznic, odpocząć trochę, napisać kilka listów, pomedytować, zrelaksować się.
Ale tej nocy wrócił Ajahn Chah. I następnego ranka, po śniadaniu, rzekł: „mówiłem, że ta ziemia ma być tam, a wy ją przenieśliście tu. Przenieście ją z powrotem”. I w tym momencie straciłem wiarę. Głupi mnisi! :DD Niech się zdecydują gdzie ma być ta cholerna ziemia. Mam tego dość. ;) Nie zostałem mnichem, żeby tak pracować. Robiłem karierę na uniwersytecie w Cambridge, a tu mnie traktują jak niewolnika. Wkurzyłem się. Nie miałem wyboru. Pchałem taczkę i mamrotałem przekleństwa o głupich mnichach, którzy nie umieją się komunikować.
Wtedy inny mnich zauważył, że byłem zdenerwowany. Podszedł do mnie i przekazał mi lekcję, za którą zawsze będę mu wdzięczny.
Powiedział coś bardzo prostego: „pchanie taczki jest łatwe. To myślenie o tym jest trudne.” !!!
Czasami parę prostych słów potrafi naprawdę uderzyć.
Zdałem sobie sprawę, jakim byłem głupcem. Przestałem myśleć o tym, co robiłem. Po prostu pchałem tę taczkę. I stała się lżejsza. Jak tylko przestajesz myśleć o pchaniu taczki, staje się to łatwe.
Trzy dni minęły w mgnieniu oka. Radośnie, w koleżeńskiej atmosferze. I po tych trzech dniach Ajahn Chah wreszcie był zadowolony.Nauczyło mnie to czegoś ważnego: niezależnie co robisz w życiu, myślenie o tym to problem. Sama praca jest łatwa. Cokolwiek to by nie było. :lov: Obrazek

Re: Taczki . Jak zmienić podejście do pracy i nie tylko .

: 2 czerwca 2018, o 16:30
autor: eiviss1204
To co napisala Arleta to cala prawda w tym temacie ogolnie w temacie podejmowania działań a także motywacji.
Błędem jest myślenie ze motywacja przychodzi z niczego na to trzeba pracować.
Co do pracy warto robic w zyciu tak zeby chociaz czesciowo praca byla pasjonujaca dla nas bo jesli rzeczywiście chodzimy do pracy której nienawidzimy to kiepsko
A kazdy z nas ma pewne narzedzia i umiejętności by dazyc do swoich celi.
Wiadomo kazdy ma inny statr. Niektórzy lepszy niektórzy gorszy ale warto sie na tym nie skupiac bo czesco osoby, ktore maja narzedzia nie wykorzystują ich. Tutaj wazny jest charaker pewnien upór ktory kazdy ma w sobie ;)

Re: Taczki . Jak zmienić podejście do pracy i nie tylko .

: 4 czerwca 2018, o 12:41
autor: labraks
Można też kopnąć to wszystko w dupę i nie zastanawiać się nad motywacjami i innymi -srami, bo trup i tak nie ma czym się zastanawiać.

Re: Taczki . Jak zmienić podejście do pracy i nie tylko .

: 5 czerwca 2018, o 01:40
autor: schanis22
labraks pisze:
4 czerwca 2018, o 12:41
Można też kopnąć to wszystko w dupę i nie zastanawiać się nad motywacjami i innymi -srami, bo trup i tak nie ma czym się zastanawiać.
... tak ale różnica jest taka że my kurde mać , nie jesteśmy jeszcze trupami :pp

Re: Taczki . Jak zmienić podejście do pracy i nie tylko .

: 22 czerwca 2018, o 22:01
autor: witorrr98
Dobre.Oglądałem ten odcinek, kiedy to opowiadał i powiem, jak w wielu przypadkach, skupienie przynosi korzyści, a co najważniejsze nie rodzi złych emocji.

Re: Taczki . Jak zmienić podejście do pracy i nie tylko .

: 25 września 2018, o 17:41
autor: schanis22
Jak zmienić podejście do pracy
Zmiana myślenia według mnie jeśli chodzi o podejście do pracy , polega na tym by przyjmować stan rzeczy taki jaki jest , w danej chwili bez nerwów po prostu chill out. :luz:
Zawsze znajdą sie sytuacje prace , ludzie którzy będą nas denerwować kwestia jest taka , czy pozwolimy tym czynnikom wpłynąć na nasze samopoczucie , i dac sobie zepsuć każdy kolejny dzien.
Kiedy akceptujemy stan rzeczy jaki jest obecnie , to dopiero wtedy jesteśmy gotowi do zmian w naszym życiu .
Aby to sie stało potrzebujemy wewnętrznego spokoju i bycia tu i teraz , a nie wybiegania gdzieś w przyszłość.
Plany planami za którymi idą czyny jednak pamiętać trzeba ze duże zmiany zaczynają się od malych kroków innaczej spowrotem wpadniemy w pętlę wkurzania się , i pozostaniemy w tym samym miejscu.
Zawsze zmiany zaczynamy od siebie ! Sposobu myślenia zachowywania sią dzialania w odpowiedni sposób , a dopiero potem nasze środowisko sie zmieni nigdy odwrotnie :lov: