Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Rozumienie kryteriów w orzekaniu niepełnosprawności

Być może miałeś jakieś nieciekawe przeżycia, traumę i chcesz to z siebie "wyrzucić"?
Albo nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego działu i masz ochotę po prostu napisać o sobie?
Możesz to zrobić właśnie tutaj!

Rozmawiamy tu również o naszych możliwych predyspozycjach do zaburzeń, dorastaniu, dzieciństwie itp.
ODPOWIEDZ
User170175
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 16 marca 2023, o 18:34

16 marca 2023, o 18:40

Witam!
Mam stwierdzoną shizofrenie paranoidalną,dostalem orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.
Mam bardzo duże wątpliwości odnośnie sprawiedliwości( np z tego powodu ze nie widzę j siebie spełniania warunków na stopien umiarkowany a i z warunkami na stopien lekki mam niska pewność że je spełniam ale to o tym są te pytania, choc chyba można uznać ze z mojej strony było uczciwie składane ten wniosek ale może o tym napisze jeszcze) tegoż orzeczenia i co za tym idzie pobierania stypendiów i zasiłków z tego tytułu.

Znalazłem informacje o lekkim stopniu niepełnosprawności; sprawdziłem że te informację z tej strony są zawarte w uchwałach i innych podstawach prawnych.

Niestety na pewnych forach internetowych znalazłem informację że leków np na shizofrenie nie uznaję się na środki pomocniczę , a taka informację dawałaby mi wysoką pewność że spełniam obiektywnie kryteria na lekki stopień niepełnosprawności.

Mam nadto pytanie jak się rozumieć ten zapis "znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku" - co to jest dane stanowisko; czy wystarczy że znajdzie się jedno takie gdzie moja wydajność będzie niższa niż wydajnośc osoby o podobnych kwalifikacjach z pełną sprawnościa fizyczną i psychiczną?

Czy jak to rozumieć?

Szczerze mówiąc uważam że mam problemy z uwaga czy z koncentracja, często się zamyślam mam wiele lęków i obaw na różne tematy co utrudnia funkcjonowanie ale niestety nie widzę zapisu o tym w prawie polskim co do orzekania o niepełnosprawnośći.

Byłem jeden razy hostpitalizowany ale mój stan w momencie składania wniosku był dużo lepszy niż w szpitalu.

Jak czytałem opisy niektórych ludzi z portalów typu pomagam, czy z orzeczeń sądów dostępnych publicznie to mieli ogromne problemy w funkcjonowaniu a mieli np tylko stopien umiarkowany i miewali długi itp., a ja jakoś funkcjonuje pracowałem przez wakacje w sklepie czy w kompletacji zamówień-układanie różnych rzeczy na stojaki , co prawda podczas pracy wiele razy się zamyślałem oraz miałem obawy ze nie pracuje wystarczająco szybko i wystarczająco aby moja praca była dobra, ale pracę wspominam lepiej niż siedzenie w domu ...













https://pzon-tychy.pl/definicje-i-symbo ... prawnosci/


Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do
wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
W związku z powyższym do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się następujące grupy osób:

osoby o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenia zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną,
osoby mające ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Nie ma wymogu, aby przesłanki powyższe występowały łącznie.

Istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy – naruszona sprawność organizmu powodująca ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną.

Ograniczenia w pełnieniu ról społecznych – trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną w relacjach z otoczeniem i środowiskiem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu.

Możliwość kompensacji ograniczeń – wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu odpowiednio przez przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
ODPOWIEDZ