Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Małpi Paradoks

Materiały Divina
Regulamin forum
Uwaga! Attention! Achtung! 注意广告!
Ten dział poświęcony jest materiałom forumowym, służą one "do odczytu" czyli nabywania informacji i ewentualnie komentarza. Nie opisuj tu swojej historii, objawów i nie zadawaj pytań o zaburzenia.
Jeśli masz taką potrzebę przejdź na stronę główną forum - Kliknij - do sekcji FORUM DYSKUSYJNE, tam masz dostępnych wiele działów do rozmów, pytań itp.
Zablokowany
Divin
Administrator
Posty: 1889
Rejestracja: 11 maja 2013, o 02:54

22 marca 2014, o 19:38

Witam wszystkich,

Ostatnio czytałem pewną angielską książkę (The Chimp Paradox) psychologa który prowadzi wykłady w Sheffiled (Dr Steve Peters) i który przygotowywał psychcznie angielskich olimpijczyków. On tam śwetnie wytłumaczył uczucia i lęki metaforą małpy. Jest to odzielna istota w nas która się urodziła wraz z nami. Wiem to brzmi kosmicznie jednak zrozumiałem sens po przeczytaniu tej książki. Nie możemy zmienić charakteru (tak jak nie mogliśmy sobie zmienić koloru oczu) tej małpki ale możemy nauczyć się ją kontrolować i o tym ta książka głównie jest. Podam Wam kilka rzeczy które myślę że każdemu się przydadzą w pokonaniu lęku i jeszcze lepszym zrozumieniu własnej psychiki.

1. Nad naszym umysłem kontrolę sprawuja trzy istoty; jedną jesteśmy my, drugą jest ta małpka a trzecią jest mentalny komputer (nasza pamięć). My współpracujemy z małpką oraz mentalnym komputerem (tak działa nasz umysł).

2. My i ta małpka mamy odmenienne osobowiści, sposoby myślenia i sposób operowania naszym umysłem.

3. Małpką jest nasza 'emocjonalna maszyna'. (Wszystko to co odpowiada za nasze emocje i uczucia w tym zaspokojanie ego i inne prymitywne potrzeby emocjonalne). Ona myśli po swojemu i podejmuje decyzje. Może nam dać destruktywne myśli i emocje jeśli czuje się zagrożona, przestraszona lub zdenerwowana. (To jest właśnie ten małpi paradoks, ona może byc Twoim najlepszym przyjacieliem lub najgorszym wrogiem)[/size] ONA MYŚLI IRRACJONALNIE. (Osoby z DD dokładnie wiedzą co mam na myśli :D).

4. My charakteryzujemy się tym że myślimy logicznie, racjonalnie i nie podejmujemy pochopnych wniosków. Jesteśmy całkowitą odmiennością 'małpki'. :D Podam przykład by to lepiej wyjaśnić: Jest jakieś zdarzenie i teraz MY zinterepretujemy to mniej więcej tak: Patrzymy na fakty i dowody > Logicznie to analizujemy > Mamy plan działana a MAŁPKA tak: Uczucia/emocje związane z tym zdarzeniem > Analizuje to emocjonalnie > Plan działania.

(Ćwiczenie: podaj swój lęk/ strach i wstaw pod ten schemat co przedstawiłem powyżej, sprawdź kto przejmuje władzę, Ty czy małpka? :P)

5. By sprawdzić kto przejmuje teraz Twój sposób myślenia, odpowiedź sobie na pytanie: CZY JA CHCE TAK MYŚLEĆ? Jeśli nie chcesz to małpka buszuje w Twojej mentalnej dżungli. :D (Jeśli mówisz że CZUJESZ się tak czy tak to wiedz że przemawia przez Cebie małpka, ona odpowiada za wszelkie uczucia i te dobre i te złe)

6. Zawsze jestes odpowiedzialny/na za swoją małpkę ( Możesz nauczyc się ją kontrolować, będzie o tym poniżej).

7.Małpka jest 5x SILNIEJSZA od Ciebie. (To tłumaczy dlaczego tak trudno jest nam pokonać własne lęki zmienić błędne przekonania itp).

8. Z nią nie wygrasz, więc nie próbuj z nią WALCZYĆ, naucz się ją KONTROLOWAĆ.

9. Nim zaczniesz ją kontrolować DBAJ o nią, spraw by się czuła bezpiecznie i spokojnie. (Tutaj chodzi o dbanie o swoje emocje i wyciszanie się, różnego typu metody relaksacyjne).

10. Czas na konkrety, sposoby kontrolowana małpki, są 2, przestawię je poniżej

I: Trenowanie małpki i przejmowanie kontroli nad nią Jeżeli jesteś czymś zdenerowany/na lub czymś zasmucony/na wyrzuć to z siebie, znane wszystkim sposoby wykrzyczenia się lub wyżalenia to właśnie ta metoda. Pamiętajcie, małpka jest 5 razy silniejsza od nas więc musimy ją jakoś zmęczyć/uspokoić aby nas posłuchała ( any zaczać kontrolować swoje emocje). Podsumowując tą metodę: Idź gdzieś w prywatne miejsce, tam gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał > Wyrzuć wszystko co Ci siedzi na sercu (wszelkie obawy, lęki, smutki, żale itp wszystko to co jest irracjonalne (na przykład, boję się że ludzie mnie zjedzą gdy mnie zobaczą :D). > Teraz mów sobie to co Ty sam/sama myślisz, czyli to co logiczne i racjonalne. Na przykład: 'Co to za głupoty mi tu małpko wciskasz, przecież ludzie są dla mnie bardzo mili i przyjaźni i na pewno mnie nie zjedzą. Idź lepiej spać a nie mi tu takie bzdury wmawiasz' (Wykrzyczana/wyczerpana małpka będzię o wiele bardziej skłonna do posłuchania nas niż pełna sił. Pamiętaj, by przekonać małpkę do zmiany przekonań/sposobu myślenia potrzebe są fakty i dowody.

II: Dawanie banana : Tutaj mamy dwa typy tych 'bananów' jedne to odwracanie uwagi małpki od danego problemu/lęku a drugi to wynagradzanie jej Wszelkiego typu odwracanie uwagi poprzez sport, rozmowy lub inne zajęcia to właśnie dawanie tej małpce takiego banana. :D
Drugi sposób jest świetny na motywację. Na przykład powiedzmy że musimy jeszcze napisać 2 wypracowania na uczelnię ale już chcemy iść się spotkać ze znajomymi. Małpka znowu przejmuje kontrolę bo ona CHCE i CZUJE. Więc zazwyczaj idziemy za jej chcicą i piszemy to wypracowanie po powrocie, zazwyczaj późnym i stwarza to niepotrzebną presje bo jeszcze musimy napisać te wypracowania na następny dzień a się nei chce lub się nie ma sił itp. Jeśli w momencie gdy nachodzi nas niechęć do pisania i chęć przełożenia tej roobty na później powiemy do tej małpki: 'Jeśli pomożesz mi napisać te wypracowania, wtedy pójdziemy się spotkac ze znajomymi'. To wtedy nasza strona emocjonalna nam pomoże, bo będzie myślała o nagrodzie i o tym by jak najszybciej to skończyc. (Większie skupienie i koncetracja na zadaniu do wykonania). Taka mała sugestia a ile zmienia. :)

Narazie tyle jeśli chodzi o ten koncept. Wiem że jest to dość kontrowersyjny pogląd na nasz umysł i psychologię jednak myślę że ma to sens. A zo Wy myslicie? Widzicie jakieś zastosowania tego schematu u Was? Ja tak i to prawie codziennie. Ta małpka jednak daje ostro w kość. Następnym razem napiszę o drugiej części tej książki która ma związek z pamięcią, gremlinami i goblinami. :D

CZ.2

Ok, przyszedł czas na rozwinięcie konceptu zapowiedzianego w poprzedniej części tej ciekawej książki, doszedłem do wniosku że znowu napiszę w podobny sposób żeby się Wam lepiej czytało czyli wiedza zostanie przekazana w punktach. Nikt chyba nie lubi czytać 'muru tekstu'. (Ja osobiście nie :P ) A więc jedziemy!

1. Komputer to w przenośni nasza pamięć i poglądy. Cyli generalnie jest to nasz cały system przekonań i wartości który został utworzony gdy byliśmy dziećmi na podstawie wpajania nam wartości przez rodziców a w późniejszym etapie rozwoju przez nauczycieli i inne osoby. My sami programujemy nasz komputer poprzez własną logikę i emocje (Małpka i my tworzymy nowe ścieżki neurotyczne) w sposób pozytywny i negatywny. (O tym później)

2. Komputer ma DWIE postawowe funkcje:

I) Może mysleć i podejmować decyzje AUTOMATYCZNIE na podstawie zaprogramowanych przekonań i wartości

II) Może również użyć naszych przekonań i wartości jako REFERENCJĘ do danej sytuacji.

3. Komputer jest referencją dla Nas i naszej Małpki. (Nasza logiczna część umysłu jak i emocjonalna czerpie inormacje z komputera by podjąć dane działanie w danej sytuacji)
4. Komputer najszybciej operuje i analizuje daną sytuacje. Jest on 4x szybszy od 'małpki' i aż 20x szybszy od nas. Z tego też powodu jego analizy kończą się o wiele szybciej nim naszej logiki lub emocji. (Biologiczny fakt że niektóre części naszego mózgu operują szybciej od pozostałych)

5. Co zawiera komputer? Otóż mamy w nim : - Autopilot
- Gremliny
- Gobliny


6. Autopilot To dokładnie to co nazwa wskazuje, nasz automatyczny sposób bycia . Jest on bazowany na domyślnych zachowaniach, przekonaniach i automatycznych programach. Czyli innymi słowy gdy podejmujemy działania automatycznie bez zastanownienia zgodnie z naszym sposobem bycia. Na przykład: higienia osobista, mówienie 'dzieńdobry' sąsiadowi itp. Również autoplilot to nasze konstruktywne i pozytywne przekonania takie jak byce zdyscyplinowanym, punktualnym i ogólnie pozytywnie nastawionym do życia.

7. Gremliny i Gobliny to całkowita odwrotność autopilota. To nasze destruktywne zachowania i przekonania które nas blokują i generalnie utrudniają życie. Niestety działają one również automatycznie ale da się je wyeliminować lub zmienić. ;) Opiszę teraz ich konkretną charakterystykę i różnice:

Gobliny zazwyczaj są programowane w komputerze w bardzo wczesnym etapie dzieciństwa. W tym etapie nasz umysł jest bardzo chłonny wszelkich informacji, niestety tych destruntywnych i błędnych też. Czyli gobliny są mocno połączone z naszymi wartościami i przekonaniami i mają duży wpływ na nasze zachowanie względem danej sytuacji. Mniej więcej programują się do 8 roku życia i są bardzo trudne do usunięcia :/ .

Przykład Goblina : Tak zwany 'syndrom drzwi od lodówki'. Pierwszego dnia szkoły dziecko jest pełne emocji. Nauczyciel prosi dziecko by namalowało jakiś obrazek dla swoich rodziców. Po namalowaniu obrazka, dziecko biegnie do domu pokazać go rodzicom. Rodzic się pyta: 'Co Ty tam trzymasz?' Dziecko daje mamie/tacie. Rodzic mu mówi: ' Ten obrazek jest wspaniały!, jesteś bardzo mądry taki jestem z Ciebie dumny/na. Chce by cały świat się o tym dowiedział jakiego mam mądrego syna/córkę. I wiesza ten obrazek na drzwiach od lodówki żeby każdy kto wejdzie od razu zobaczył jak utalentowane jest jego/jej dziecko. Co się teraz stało? Otóż teraz to dziecko ma wielkiego goblina zaprogramowanego w swojej głowie. Spójrzmy teraz na ten sam scenariusz z innej strony: Dziecko przybiega z obrazkiem do rodzica a rodzic mu mówi: 'Poczekaj chiwlkę', odkłada ten obrazek na bok i przytula swoje dziecko. Mówi mu to samo co w poprzedniej wersji tego scenariusza ze jest z niego dumne i chce by cały świat się o tym dowiedział. Następnie ogląda ten obrazek i mówi dziecku co mu/jej się w nim podoba i pyta się go czy chce powiesić ten obrazek na drzwiach lodówki bo jest ładny. Widzicie różnicę? W pierwszej wersji tego scenariusza dziecko zostało docenione za obrazek czyli za OSIĄGNIĘCIE. W drugiej wersji dziecko zostało docenione ZA TO KIM JEST. Pierwsza wersja dałą dziecku taki komunikat: Twoja wartość bazowana jest na Twoich osiągnięciach.. To jest GOBLIN bo od tej pory będzie patrzyło na siebie z perspektywy tego programu/przekonania że jego wartość wzrośnie tylko wtedy jeżeli coś zrobi. W drugim przykładzie program jest taki: 'Jesteś wartościowy sam w sobie, nikomu nic nie musisz udowadniać'.

Gremliny to również błędne przekonania które formują sie po 8 roku życia jednak o wiele łatwiej jest sobie z nimi poradizć bo nie są tak mocno przyczepione do nas i jeśli je zidentyfikujemy to możemy sobie w łatwy sposób z nimi poradzić.
Przykład gremlina: Tutaj posłużę się nierozłącznymi bliźniakami nierealnych i szkodliwych oczekiwań. Jeśli wymagasz od siebie ZBYT WIELE i ŹLE się ze SOBĄ CZUJESZ to znak że masz zaprogramowanego Gremlina. Na przykład twierdzisz że MUSISZ być zawsze na czas lub MUSISZ zawsze wygrać w tenisa lub cokolwiek innego. Tam gdzie jest 'MUSZĘ' tam jest STRES i PRESJA. A to z koleji może zapoczątkować nerwice.


Nasuwa się Wam pewnie pytanie, jak można zmienić/usunąć te gremliny/gobliny? Otóż już piszę:

Gremliny można zamienić na autopiloty. Na przykład jeśli Twój 'gremlin' to przekonanie że musi mi się coś tam udać to powiedz sobie w duchu: 'Dobrze by było jakby mi się to udało'. nie stawrzaj sobie presji tym że musisz coś zrobić a jak Ci nie wyjdzie to 'kaplica' :D. Nikt nie jest perfekcyjny a perfekcjonizm sam w sobie to zabójca sukcesu. Czyli podsumowując, zamieniaj słowa w dialogu wewnętrznym z MUSZĘ na MOGĘ.

Gobliny natomiast o wiele trudniej zmienić bo one się zakorzeniły w naszej podświadomości podczas dzieciństwa. Tutaj najpierw musimy zidentyfikować korzeń tego błędnego przekonania i odpowiedzieć sobie na pytania: Dlaczego ja tak myślę/tak postrzegam daną rzecz? Co się do tego przyczyniło? CZy to mi szkodzi? Jak ja się z tym poglądem czuję? Można to łatwo sprawdzić obserwując reakcję na nas innych osób. Na przykład ja miałem takie przkeonanie o sobie że moja wartość została wele zaniżona bo się zacinam i uwarzałem się za konwersacyjną inwalidę. Okazało się jednak że nikt tak na mnei nie patrzy i tak mnie nie postrzega więc okazało się że to mój GOBLIN Jeżeli znajdziemy już tego goblina to wtedy możemy:

1. Iść na terapię (Hipnoza, behawioralna, kognitywna, indywidualna, psycohdynamiczna itp.)
2. Używać afirmacji by zmienić sobie te błędne połączenie neurotyczne i stworzyć nowe (POLECAM)
3. Stosować techniki NLP (Będzie o tym odzielny post w przyszłości) (POLECAM)

Czasami jednak dochodzi do tego lęk i goblin jest jakby umocniony a nasze błędne przekonania się pogłębiają wtedy pojawia się KONFLIKT WEWNĘTRZNY które może wszyskto skomplikować i utiwerdzić nas w fałszywym postrzeganiu samego siebie, wtedy polecam MEDYTACJĘ ( O tym też niedługo będzie ;) )

Ok przebrneliśmy przez główne koncepty teraz przyjrzyjmy się jak komputer nasuwa nam SUGESTE (referencje) na podstawie powyższych stworzonek. :P
Powiedzmy że szef przyszedł i się na Ciebie bardzo zezłościł z byle powodu. Jeśli masz gremlina to od razu zaczniesz się obwiniać o dany problem nwet jeżeli dobbrze wiesz że nic złego nei zrobiłeś. Jednak jeśli go nie masz to nie będziesz się obwiniał i weźmiesz pod uwagę fakt że szef to też człowiek i może ma gorszy dzień i jest zdenerwowany czymś innym a na Tobie się tylko wyładował. (Niestety, tak się zdarza). Także jak widzisz to jaką referencję wyśle Ci komputer w taki sposób będziesz postrzegał daną sytuację.

Uff, dobrnęliśmy do końca tej części a to dopiero połowa książki. :D Muszę sobie przypomnieć... STOP! MOGĘ sobie przypomnieć więcej info z tej książki i gdy to mi się uda napewno napiszę coś więcej. Pozostała jescze analiza osobowości, różnych jej typów oraz życiowego szczęścia i jak to osiągnąć i poczuć je w sobie. Także coming soon!

P.S. A w między czasie zapraszam do dyskusji, co Wam się w tym podoba a co nie? Dostrzegliście te stwory u siebie? Coś się nie zgadza? Czekam na wasze opinie. ;)

TEMAT DOCELOWY: topic3107.html
'Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą'
'Lepiej jest umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach.'
'Puk puk, strach puka do drzwi, otwiera mu odwaga a tam nikogo nie ma.'
Jest dobrze, dobrze. Jest źle, też dobrze
'Odwaga to nie brak strachu, to działanie pomimo strachu'
Ty nie jesteś zaburzeniem, a zaburzenie nie jest Tobą
Odburzony
Konsultacja Skype
Zablokowany