Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Diagnoza psychiatryczna i dobrana terapia

W tym dziale rozmawiamy o tym jak nam idzie terapia u naszych psychologów, terapeutów.
A także osoby, które nie chodzą na terapię ale mają związane z nią jakieś pytania, mogą tutaj się rozpisać.
Dział ten służy również wyjaśnianiu wspólnie różnych pojęć i zagadnień terapeutycznych.
ODPOWIEDZ
natalia_a1994
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 23 lipca 2018, o 12:32

21 stycznia 2020, o 22:44

Witam:) Piszę tutaj, by zapytać, jak wygląda cały proces podejmowania psychoterapii. Zacznę od tego, że jakiś czas temu, jako młoda i głupia (nie znałam różnicy pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą) i trafiłam do zwykłego psychologa, który na niewiele się zdał, bo problem moim zdaniem leży głębiej niż tylko konflikty wewnętrzne jako następstwo trudnego dzieciństwa i fatalnego wychowania.

Nie chcę sama siebie diagnozować, ale podejrzewam u siebie kilka problemów- prawdopodobnie ADHD, którego następstwem jest nerwica (i brak kontroli nad stresem), ta z kolei przechodzi w depresję (i powoduje rezygnację i bezradność) która odbiera mi siły do radzenia sobie z ADHD. Do tego dochodzą złe wzorce z domu, a w konsekwencji niska samoocena, więc jest to dodatkowe obciążenie, problemy nakładają się na siebie tworząc błędne koło. Czy cokolwiek by to było, chcę poznać wreszcie swoją diagnozę, żeby wiedzieć, z czym mam do czynienia i podjąć konkretne kroki.

I tu mam kilka pytań- jak cały proces wygląda? Chciałabym podkreślić, że zamierzam iść PRYWATNIE.
1. Gdzie się najpierw udać? Do psychiatry po diagnozę? A może najlepiej do specjalisty, który jest jednocześnie psychiatrą i psychoterapeutą w jednym? Czy prywatnie potrzebne jest jakieś skierowanie?
2. Czy mogę poprosić, by zbadali mnie pod kątem konkretnego zaburzenia, czy testy są ogólne i dopiero na koniec mówią mi co mi dolega?
3. Co zrobić, by wizyta u psychiatry nie skończyła się tylko i wyłącznie szybkim odprawieniem z receptą i do widzenia? (Ja naprawdę potrzebuję DOPASOWANEJ terapii, najlepiej behawioralno-poznawczej)
4. Czy za psychoterapię zazwyczaj płaci się z góry? Czy są podpisywane jakieś umowy, np że kiedy rezygnujesz to płacisz jakąś karę/ całe należne pieniądze za nieodbyte jeszcze sesje aż do końca umowy? Czy z terapii można swobodnie zrezygnować jeśli specjalista mi nie odpowiada?

Będę bardzo wdzięczna osobom które już miały jakieś doświadczenie w tym temacie i chciałyby się podzielić. Pozdrawiam :)
Szymon92
Odważny i aktywny forumowicz
Posty: 309
Rejestracja: 24 grudnia 2019, o 21:29

21 stycznia 2020, o 22:53

Do psychiatry po diagnozę a potem terapia. Płacisz po każdej wizycie, nie z góry. Bez żadnej umowy, nic z tych rzeczy 😉
Awatar użytkownika
ddd
Odburzony Wolontariusz Forum
Posty: 2034
Rejestracja: 9 lutego 2012, o 20:54

22 stycznia 2020, o 12:26

Najlepiej moim zdaniem do terapeuty diagnosty się udać, bo psychiatra rzuci diagnoza ale to niewiele powie. Diagnostyla terapeuta będzie o wiele bardziej dobrym połączeniem ale oczywiście najpierw do psychiatry możesz iść
(muzyka - my słowianie)

Zaburzeni wiemy jak nerwica na nas działa, wiemy jak DD nam w bani rozpi***ala. To jest taa nerwica i lęk, to jest teen depersony wkręt!

Autor Zordon ;p
Awatar użytkownika
lubieplacki13
Dyżurny na forum Odważny VIP
Posty: 495
Rejestracja: 14 listopada 2019, o 21:50

22 stycznia 2020, o 12:30

Byłem 4x u psychiatry, dali leki i nic nie wytłumaczyli co się ze mną dzieję, nie zrobili ze mną wywiadu, powiedzieli zaburzenia lękowe i eldo, nawet nie powiedzieli jakie działanie mają leki i jak mam się z tego wyleczyć, z jakich terapii skorzystać itd. Wizyty trwały po 20 minut. Wczoraj byłem u psychiatry-psychoterapeutki, rozmawiała ze mną przez godzinę o efekcie leków, o psychoterapiach, o tym co ze mną jest i w czym mam problem, dała leki i zaproponowała konkretny plan, jak mam sobie z tym najlepiej poradzić. Dodam, że tych 4x psychiatrów wcześniej to było w najlepszej podobno klinice psychiatrycznej PsychMedic w Warszawie.
/przerwa od forum
ODPOWIEDZ