Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Jak rozróżnić?

Forum o nerwicy natręctw i jej objawach.
Omawiamy tutaj własne doświadczenia z życia z tym jakże natrętnym zaburzeniem.
Ale także w tym temacie można podzielić się typowymi natrętnymi lękowymi myślami, które pełnią rolę straszaków i eskalatorów lęku w zaburzeniu.
ODPOWIEDZ
ola8423
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 21 stycznia 2017, o 10:35

18 lutego 2017, o 16:20

Jak odróżnić od siebie myśl chcianą od niechcianej?
Jak rozróżnić to czy dana myśl jest prawdą czy jedynie iluzją?
feellonely
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 218
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 22:27

18 lutego 2017, o 17:13

Myśl niechciana to myśl która przynosi Ci dyskomfort, cierpienie, lęk. Podam na moim przykładzie: jak ja mam obrzydliwe myśli dotyczące pedofilii, że coś robię siotrzenicy, to pojawia się u mnie obrzydzenie, cierpienie, lęk itp itd Pedofil (tak myślę) mając takie myśli cieszy się, rajcuję go to.
Z drugim pytaniem sama mam problem bo często mam myśli, że coś zrobiłam w przeszłości i nie wiem czy to prawda, czy tylko iluzja.
Awatar użytkownika
Karo30
Odważny i aktywny forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, o 14:00

18 lutego 2017, o 17:49

feellonely pisze: Z drugim pytaniem sama mam problem bo często mam myśli, że coś zrobiłam w przeszłości i nie wiem czy to prawda, czy tylko iluzja.
Mam to samo więc to MUSI być iluzja. Koniec kropka, tego się trzymamy. Tym bardziej, że zdrada, molestowanie itp to nie są zdarzenia takie jak wysłanie maila żeby móc to zapomnieć.
Myśl jest iluzją
"Co za różnica? Natręt to natręt. Rozpoznać łatwo. Myśl z nikąd o absurdalnej treści wracająca jak czkawka." Ciasteczko
Divin
Administrator
Posty: 1889
Rejestracja: 11 maja 2013, o 02:54

18 lutego 2017, o 17:59

ola8423,

Myśl chciana to myśl która nie przeraża, która nie powoduje obrzydzenia/niechęci/nie jest negatywna. Bo nikt nie chce mieć myśli negatywnej. :) Tak ją najłatawiej rozpoznać, jeżeli wstydzisz się myślisz, obrzydza Cię, powoduje jakikolwiek dyskomfort to jest myślą przez Ciebie nie chcianą. Chciane myśli nie powodują dyskomfortu, są dla nas przyjemne i porządane. Wiesz po czym to poznać? Po tym że na forum ludzie nie piszą o myślach chcianych, tak samo jak i Ty :D Na chciane myśli człowiek się nie skarży, a na niechciane jak widać, pełno skarg. :)

Rozróżnienie czy dana myśl jest prawdą czy jedynie iluzją wynika właśnie z chęci. Jeżeli czujesz że natrętnie o czymś myślisz, ale nie chcesz o tym myśleć, wzbraniasz się przed tym i ogólnie masz tej myśli dosyć bo nie jest to myśl o ślubie/zakupach/chłopaku/miłym wydarzeniu w Twoim życiu ogólnie czymś pozytywnym. To jest to myśl niechciana, czyli myśl któej wewnętrznie nie chcesz, ale pojawiła się bo nadałaś jej wartość poprzez lęk/obrzydzenie/niechęć itp. Więc iluzją są myśli niechciane dlatego że ich nie chcesz i nie chcesz by były w Twoim życiu. Oczywiście te myśli przychodzą, są prawdziwe, ale nie chcesz ich, nie chcesz nadawać im wartość, robisz to z lęku że się spełnią/coś się strasznego stanie. Uwagę na nie napędza lęk lub jakiekolwiek inne niepożądane przez Ciebie uczucie. To wtedy jest myśl niechciana i do niczego Ci nie potrzebna. :)

Mam nadzieję że nie zagmatwałem zbytnio :DD W razie czego, na forum jest kompendium odnośnie myśli natrętnych, znajdziesz je tutaj -----> kompendium-wiedzy-o-nerwicy-natrectw-cz ... 10337.html

Pozdrawiam
'Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą'
'Lepiej jest umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach.'
'Puk puk, strach puka do drzwi, otwiera mu odwaga a tam nikogo nie ma.'
Jest dobrze, dobrze. Jest źle, też dobrze
'Odwaga to nie brak strachu, to działanie pomimo strachu'
Ty nie jesteś zaburzeniem, a zaburzenie nie jest Tobą
Odburzony
Konsultacja Skype
feellonely
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 218
Rejestracja: 3 stycznia 2017, o 22:27

19 lutego 2017, o 12:46

Karo30, dlaczego nie da się do Ciebie wysłać wiadomości priv?
Awatar użytkownika
Karo30
Odważny i aktywny forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, o 14:00

19 lutego 2017, o 12:52

nie wiem :/ powinno się dać ;/
Myśl jest iluzją
"Co za różnica? Natręt to natręt. Rozpoznać łatwo. Myśl z nikąd o absurdalnej treści wracająca jak czkawka." Ciasteczko
Awatar użytkownika
zbigniewcichyszelest
Zarejestrowany Użytkownik
Posty: 284
Rejestracja: 26 listopada 2016, o 15:10

21 lutego 2017, o 20:02

spis-tresci-autorami-t4728.html Czytaj posty Victora od góry do dołu, wyjaśnił wszystko tak jak powinno to być
Reszty drużyny jeszcze nie czytałem, więc nie wiem jak jest, jednak Victor zrobil to po mistrzowsku. Czytaj i czytaj, po kolei, dużo tego jest, ale dzięki temu będziesz zdrowa. I nie zwlekaj, bo ja zwlekałem 1,5 roku zanim zacząłem to czytać i tylko straciłem ten czas
Zamiast wierzyć nerwicy, uwierz w nerwicę :)
ODPOWIEDZ