Ogłoszenia:
1. Nowi użytkownicy, którzy nie przekroczą progu 30 napisanych postów, mają zablokowaną możliwość wstawiania linków do wszelakich komentarzy.
2. Usuwanie konta na forum - zobacz tutaj: jak usunąć konto?

Czym można zastąpić terapię?

W tym dziale rozmawiamy o tym jak nam idzie terapia u naszych psychologów, terapeutów.
A także osoby, które nie chodzą na terapię ale mają związane z nią jakieś pytania, mogą tutaj się rozpisać.
Dział ten służy również wyjaśnianiu wspólnie różnych pojęć i zagadnień terapeutycznych.
ODPOWIEDZ
Daria22
Świeżak na forum
Posty: 2
Rejestracja: 23 października 2015, o 13:23

25 października 2015, o 18:57

Próbowałam kilkukrotnie terapii ale nie mam zamiaru na nią chodzić, taką podjęłam decyzje i tu mam pytanie czy można naprawdę czymś zastąpić terapię? I czemu psycholodzy mówią że nie ma takiej możliwości aby czymkolwiek zastąpić?
Victor
Administrator
Posty: 6548
Rejestracja: 27 marca 2010, o 00:54

25 października 2015, o 19:52

Przede wszystkim terapia prowadzona przez psychologa, który potrafi szerzej spojrzeć na kwestię psychologii to dobra sprawa. Żeby nie było, iż jestem twórcą teorii spiskowych o psychologach i terapiach :D

Ale jeśli pytasz czym można zastąpić to zalezy to trochę od naszego rodzaju "skręcenia" emocjonalnego :)

Generalnie wszystko co nas uczy o ludzkich emocjach, czyli np. książki, artykuły o tematyce, która czujemy, że nas blokuje, powoduje presje czy nieszczęście w życiu.
Jesli to sa np. rodzice, dorastanie to możemy czytać ksiązki o toksycznym dorastaniu, o związkach między nami i rodzicami itp i dzięki wzroście samoświadomości tematu, możemy problem ten zobaczyć i rozwiązać samoistnie w jakimś określonym oczywiście czasie.

Jesli czujemy, że np. nerwica, to czytac o nerwicach, sposobach radzenia sobie.

Najlepiej tez czytać książki, artykuły, które uczą różnych punktów widzenia odpowiedniej filozofii na życie, np. czasem mamy przerost ambicji czy coś podobnego a jakaś książka może nam uświadomić, że takie ego to nieszczęście i możemy zacząc odpuszczać.
Generalnie z każdego "skręcenia" emocjonalnego można wyjśc na prostą interesując się danym tematem, w jaki tylko się da sposób.
A do tego tak czy siak się to przydaje i polecam to nawet osobą chodzącym na tarapię.

To czego nam tylko do tego potrzeba to mimo wszystko troszkę umiejętności wyciągania wniosków i troszkę rozumku w głowie ;)

Terapie są po prostu usystematyzowane i nastawione na konkrety od razu, to jest plus ale tez i minus bo kiedy ktoś troszkę odbiega od systemu, a psycholog nie potrafi tego objąć swoim "indywidualnym terapeutycznym spojrzeniem"to wychodzi i tak lipa.

Czemu tak psycholodzy mówią?
Z tego samego powodu dlaczego hydraulicy nie mówią, żeby nauczyć się samemu wymieniać i naprawiać rury :D
Od jakoś 10 lat jest buum na psychologię i certyfikaty terapeutyczne, w samej Łodzi kończy rocznie psychologię około 250 studentów, możesz sobie policzyć ilu w skali kraju ;)
Praca i popyt musi być.
To jedno a drugie, uważa się, iż przeciętny człowiek z różnych powodów nie może sam dojść do poprawy emocjonalnej, co jest bardzo ogólnikowo powiedziane.
Sporo zależy tak naprawdę od umiejętności rozważania o różnych sprawach we własnym zakresie :) i chęci do tego a nie w stylu "jakoś samo minie".
Patrz, Żyj i Rozmyślaj w taki sposób... aby móc tworzyć własne "cytaty".
Historia moich zaburzeń lękowych i odburzania
Moje stany derealizacji i depersonalizacji i odburzanie


Przykro mi jeżeli na odpowiedź na PW czekasz bardzo długo, niestety ze mną tak może z różnych powodów być :)
ODPOWIEDZ